Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Temmuz 2024

Domates Suyunun Cilde Faydası ve Zararı

Domates Suyunun Cilde Faydası ve Zararı

Domates Suyunun Cilde Faydası ve Domates Suyunun Cilde Zararı

Evinizde oldukça kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz birçok cilt maskesi ile aslında cildinize istediği ilgiyi gösterebilirsiniz. Evde yapacağınız cilt maskeleri son derece maliyetsiz olmaları sebebi ile en sık tercih edilen maske türleri arasında yer almaktadır. Domates maskesi de cildinizin bakımı için son derece önem arz eden ve cilt bakımı için oldukça sık bir şekilde kullanılan maske türlerinden birisidir. Ayrıca cildin oldukça beyaz görünebilmesi için önerilmekte olan doğal maskeler arasında da yine ilk sıralarda bulunmaktadır.

Domates-cilt-ve-saç-sağlığı-için-faydalıdır.

Domates İçindeki Önemli Vitaminler

Domatesin içeriğinde yine C,E,B1,B2,B3,B5,B6,B9,A ve Folat benzeri oldukça değerli bulunan vitaminler yer almaktadır. Domates içerisiğinde yine aşırı oranlarda A vitamini vardır. A vitamini beraberinde cilt sağlığınız desteklenir, dokularda canlılık yükselir, bağışıklık sistemi de bir hayli güçlenir, göz sağlığının korunması da artar. Yine domates içerisinde yer alan C vitamini beraberinde vücudunuzdaki antioksidanlar da devreye otomatik olarak girmektedir. Antioksidanlardan en fazla da değerli cildimiz faydalanmaktadır.
Şimdi ise cildinizi beyazlatacak domates maskesinin tarifini verelim;

-1 Adet olgun domates
-1 tatlı kaşığı da pirinç unu

Olgun patatesi bol su ile yıkayın ve arkasından bu domatesi rendeleyin. Rendeledikten sonra da doğranmış olan domatesin temiz bir tülbent ile suyu çıkarılır. Bir kap içerisine un alınır ve içerisine domates suyu koyulur. Hamur kıvamı yakalandığı zaman da domates maskesi hazır olmuştur. Bu maske göz çevresi olmamak üzere yüzünüzün her yerine uygulamalısınız. Süre bittiğinde ise cilt ılık su ile temizlenmelidir. Aşırı sıcak su kullanmak da cilt gözeneklerini açıyorken soğuk su ile yıkamak da gözeneklerin oldukça küçülmesine sebebiyet verir. Bu maskeyi hafta da 1 kez uygularsanız zaman içerisinde cilt renginiz oldukça açılır ve beyaz bir tene kavuşursunuz.

Domates Cilde Alerji Yapabilir

Şunu unutmamak gerekir domates çoğu zaman bazı cilt tiplerinde alerji yapıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden maskeleri uyguladığınız andan itibaren yüzünüzde oluşan değişiklikleri mutlaka kontrol altına almalısınız. Eğer ki kızarıklık veya kabarma gibi değişiklikler cildiniz üzerinde oluşuyorsa bu maske için cildiniz asla uygun değil demektir. Bir daha denememeniz de en doğrusu ve oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz