Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Vücudu Güneşten Korumanın 7 Yolu

Vücudu Güneşten Korumanın 7 Yolu

Cildin ultraviyole ışınların zararlı etkilerinden en iyi savunması  yolu koruyucu kremdir. Ama yaz mevsiminde vücut sağlığının bakımı sadece dıştan değil, hem de içten kalmalıdır. Sağlam kalmanın yolu güneş ışınının zararını minimallaşdıran ürünlerin içinden gidiyor.

Araştırmalar gösterdi ki, Akdeniz’in mutfağının yemeklerinin dahil olan ürünler cilt kanseri riskini düşürür ve erken yaşlanmanın önüne geçer. Bu dinlenme döneminde kendi adet edilmiş menünüzü tekrar görüntülemek için yeterince vakit ayırmalısınız.

1-Domates.

Al kırmızı domates ne kadar daha kırmızı olursa, o kadar iyidir. Onların içinde güneş altında aşırı çok kalmanın negatif etkisini azaltan antioksidan likopin vardır. Domateslerin düzenli kullanımı deri yanıklarının oluşması riskini düşürür.

2-Kabak çekirdekleri.

Kızartılmış kabak çekirdekleri doğal antioksidleşdirici gibi etkileyen çinko açısından zengindir. Bu iz element zatürreye karşı etki gösterir, yaraların iyileşmesini hızlandırır ve bağışıklığı artırır. Çinko ultraviyole ışınların negatif etkisini nötralize eder, ayrıca belirli bakterilerin artmasının önler.

3-Yeşil veya beyaz çay.

Sıcak yaz mevsiminde iyi olur ki, kahvenin yerine yeşil veya beyaz çay içmeye tercih edebilirsiniz. Bu çay türleri kanser hücrelerinin artmasını tormozlaşdıran polifenol maddeleri ile zenginleştirilmiştir.

4-Zeytinyağı.

Herkesçe bilinen bir gerçektir ki, Akdeniz Mutfağı’nın vazgeçilmezi zeytinyağı ve margarinin sağlıklı kalmanın alternatif yoludur. Zeytinin yağının içeriğinde zatürreye karşı ve antioksidleşdirici özelliklere sahip olan Omega 3 piyli asitler mevcuttur.

5-Kırmızı biber.

Bileşiminde yaş değişiklikleri ile mücadele yeteneğine sahip olan C vitamini vardır. Oda kollagenin kaybolmasına hazırlanması için gereklidir. Kırmızı biberde C vitamini turunçgiller meyvelerinden daha fazladır. Ayrıca, onun içeriğinde ciltte tahrişlere yol açan şeker çok azdır.

6-Sarıkök.

Güçlü antioksidleşdirici olan bu ürün yoğun bağırsağın kanseri ve Alzheiymer hastalığını önler.

7-Brokoli.

Malumdur ki, brokkoli, gül ve brüksel lahanası  kanser hücreleri ile mücadelede yardımcı olur. İyi olur ki, bu sebzeleri haftada 2-3 kez tüketmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz