Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 17 Nisan 2024

Beyaz Çay Hakkında Herşey

Beyaz Çay Hakkında Herşey

Son günlerin moda ve zengin çayı olarak bilinen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanından eksik etmediği beyaz çay hakkında genel bir araştırma yaptık. Beyaz çayla ile ilgili aşağıdaki soruların artması üzerine biz de böyle bir konu açarak sizleri beyaz çay hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Bizlere beyaz çay hakkında sorulan sorular ve adım adım cevapları;

Beyaz Çayın Tarihi ?

Çin efsanesinden türeyen bu çayın geçmişi çok eskilere dayanır. İmprator Shen Nung’un kırsalda içtiği kaynamış suyun içine düşen bu çayı imparator çok beğenmiş ve özel olarak toplatılmasını istemiştir. Sonraları büyük ilgi gören bu çayın namı hemen hemen bütün ülkelerde duyulmuştur.

Beyaz çay nerede yetiştirilir ?

Beyaz çay Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon, Rize, Artvin ve Giresun bölgesinde yetiştirilir.

beyaz-cay-1

Beyaz Çay nerede satılıyor ?

Beyaz çay çay tomurcuklarından elde edildiği için üretimi de yıllık bazda düşük miktarlara tekabül ediyor. Bu yüzden satışı da her yerde yapılamıyor. Özellikle talebin çok olduğu Ocak-Şubat-Mart döneminde beyaz çay üretimi, tüketimi karşılayamıyor. Doğu Karadeniz’de kısmi satışları yapılan bu özel çayın kilo fiyatı da oldukça yüksek. Özellikle Çay-Kur başta olmak üzere çoğu özel çay firması ilk part satışlarını gerçekleştirdiler.

Peki beyaz çayın kilosu ne kadar ?

Beyaz çayın kilo fiyatı şu an için ülkemizde 1250 dolar civarlarında. Bu yaklaşık 3200 Türk lirasına den geliyor.

beyaz-cay-4

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir ?

Beyaz çayın faydaları saymakla bitmeyecek niteliktedir. Özellikle mide, prostat gibi bir çok kanser tedavisi için kullanılan bu çay, kanser hücrelerinin büyümesine engelleyerek kansere karşı şifalı bir çaydır. Bununla birlikte güçlü bir antioksidan özelliğine sahip bu çay, hastalıklara karşı vücudu dirençli tutarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hücrelerin yenilenmesine de katkı sağlayan beyaz çay, yaşlanmayı geciktirici etkiye de sahiptir. Ayrıca yüksek kan basıncını önler, düzgün kan akış sağlar. Zayıflamak için de kullanılan beyaz çayın en etkili özelliklerinden bir tanesi de metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını da desteklemesidir.

Kalp krizlerine karşı iyi geldiği belirtilen beyaz çayı kullananların kalp krize yakalanma ihtimalini %50 lere kadar indirdiği de görülmektedir. Dişlere ve diş etlerine karşı koruma sağlayan bu çay ağız kokusunu da önler. Eklem ve romatizmal hastalıklara karşı iyi gelen beyaz çay kemikleri de güçlendirir.

beyaz-cay-5

Beyaz Çay Nasıl Tüketilir ?

Beyaz çay kaynatılmadan, demleme yöntemiyle elde edilip içilmelidir. Sıcak suyun içerisine az miktar atarak demlenmesini bekleyip ardından içebilirsiniz. Sallama beyaz çaylarda ise bir dakika kadar bekleme yeterli olacaktır. Özellikle hafif yemeklerin üzerine içilmesi tavsiyedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz