Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Çocuklarda Beslenme ve Önemi

Her anne baba doğal olarak çocuğunun iştahlı olmasını ve daha kilolu olmasını ister. Bu durumda olan çocukların daha sağlıklı olduğu düşünülür. Çocukların yetersiz ve dengesiz beslenmeleri ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi, çocukları fazla ve gereksiz beslenmesi de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Özellikle gelişim çağında beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Çocukların yeteri kadar ve düzenli beslendiklerinden emin olunmalıdır. Dengesiz ve yeteri kadar beslenemeyen çocuklarda gelişim bozukluğu, zihinsel bozukluklar ve daha farklı sağlık problemleri oluşmaktadır. Aşırı ve düzensiz beslenen çocuklarda ise aşırı kilo ve aşırı kiloya bağlı gelişen hastalıklar gözlenmektedir. Çocuklarda kilo hesaplaması için dikkate alınması gereken kural çocuğun yaş ve boy orantısıdır. Bütün bebekler aynı şekilde gelişemez. Her çocuğun kendine özgü gelişim grafiği farklıdır. Bu nedenden dolayı çocuklar başka çocuklar ile karşılaştırılmamalıdır. Gelişimim sağlıklı seyretmesi en iyi doktor muayenesi ile tespit edilmektedir.

0 – 6 aylık bebeklerin beslenmesi nasıl olur?

6 ay anne sütü harici hiçbir ek gıda verilmemelidir.6 ay anne sütü ile beslenen bebekler bedensel ve zihinsel açıdan oldukça güçlü olur. Bağışıklık sistemleri anne sütü almayan bebeklerden daha güçlü olur ve hastalıklara karşı daha dirençli olurlar.

6 – 9 aylık bebeklerin beslenmesi nasıl olur?

6 aydan sonra bebeklerde anne sütü yeterli olmaz. Ek gıdalara başlamak gerekmektedir. Ek gıdalar ilk olarak az verilmelidir. Daha sonra öğünlere bölünerek verilmelidir. Ek besinler, sebze püreleri, taze meyve suları yumurta sarısı olarak tercih edilebilir.

9 – 12 aylık bebeklerin beslenmesi nasıl olur?

Bu döneme gelmiş bebekler artık yetişkinlerin yemiş olduğu bütün besinleri yiyebilir. Ancak tuz ve baharat oranları bebeğe göre ayarlanmalıdır.

1,5 yaşındaki bebekler nasıl beslenmelidir?

Anne sütü artık kesilebilir. Anne sütünün kesilmesi ile çocuğun yeterince ve dengeli beslenmesine dikkat edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz