Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 21 Mayıs 2024

Çileğin Yararları

Çileğin Yararları

Çilek Rosaceae familyasına giren bir bitki çeşididir. Bilinen yirmi türü vardır. Çileğin başlıca vitamin kaynağı C vitaminidir. Rengi ve kokusu ile yanından geçen herkesi büyüleyen, görüntüsü ve tadıyla yaz aylarımızın minik şekerlemeleridir.

Çileğin yararları saymakla bitmez. Dişlerden, cilde, sindirim sisteminden, kansere kadar daha bir çok şeye yararı var. Öncelikle çilek içerisinde C vitaminin yanında A ve B vitaminleri kadar, demir, fosfor gibi yararlı mineralleri de barındırmaktadır.

Çilek ister kabukları soyulup bol suyla yıkandıktan sonra ve yahut püre yapıp sütle ya da su ile şeker ilavesi ile birlikte tüketilebilir. Tercihen kahvaltıda reçel yapılıpta kullanılabilir. Çileğin herşeyinden fayda sağlamak istiyorum diyorsanız üst yapraklarını güzelce yıkayıp, kaynatıp çay olarak da içebilirsiniz.

Çileğe o rengini veren pigmentler kalp ve damar hastalıklarına iyi gelip içerisinde bulunan C vitamini sayesinde kolestrolü düşürmede yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini, bünyesinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde güçlendirir. Nezleye karşı korur. Ateş düşürücü etkisi vardır.

Kansere karşı korur. İçerisinde bulunan ellagic asit bu işe yarar. Günde bir kase çilek sağlığınızı korumada yardımcı olur.

Sindirim sistemini kuvvetlendirir, idrara çıkartır.

Ağız kokusuna birebirdir. Diş eti kanamalarını azaltır.

Stresi azaltır, vücuda bir sakinlik verir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz