Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Haziran 2024

Yaşa Göre Masallar Nelerdir?

Yaşa Göre Masallar Nelerdir?

 

Masallar hem yetişkinlerin gelişimi hem de çocukların gelişimini destekleyen edebi türler arasındadır. Tekerlemeler ile başlayan ve tekerlemeler ile biten, aralarda şiirler eklenerek daha estetik bir okunuşa sahip olan masallar kelime dağarcığını geliştirir. Böylece çocukların daha zengin kelimelerle konuşması, kendilerini, duygu ve düşüncelerini ifade edebilecek potansiyeli sunar. Bu potansiyelin devam edilmesi için çocukların düzenli şekilde masal okuması, zekâ geliştirici masallar, eğlendirici ve öğretici masallar sayesinde çocukların oyun oynama, öğrenme, hayal kurma ihtiyaçları karşılanır.

Masallar sayesinde çocuklar hem görsel hem de hikâyeleri zihninde oluşturabilir. Özellikle iyi şekilde tasvir edilmiş masallar sayesinde çocukların hayal dünyaları genişler, fantastik kurgular sayesinde hayata olumlu ve istikrarlı şekilde devam edebilme gücü yakalar. Bunun yanı sıra çocukların yaşlarına uygun olacak şekilde masalların anlatılması ile gelişimleri sürekli devam eder ve yeni bilgiler öğrenerek bu öğrendiklerini deneyimleme fırsatı elde edebilir. Yaşlara göre masallar görsel ve yazı boyutuna göre farklılıklar gösterir. Özellikle görsel olarak masalları beğenen çocuklar için çok farklı çeşitlerde masallar bulunur.

Masallar anlatılırken belirli saat belirlenmesi ve çocuklara hediye olarak ilgi duydukları konular seçilmesi kitap okuma alışkanlığı edinmesi açısından da oldukça önemlidir. Özellikle yaşlara göre masal seçilirken çocukların nelerden hoşlanıp hoşlanmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklara masallardaki görselleri inceleterek kendi masallarını yaratmaları istenebilir ve bunlar oyun haline getirilebilir. Bu oyunlar çocukların hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olur.

Uyku Masalları Oku

Çocuklar uyumadan önce hayal dünyalarına dalacak, güzel ve olumlu hikâyeler masallar dinlemek ister. Özellikle huzurlu ve sakin uyku için geçişi yumuşacık olan masallar tercih edilir. Böylece çocuklar uykularında olumsuz bilinçaltından etkilenmeden kaliteli şekilde uyuyabilir. Uyku masal oku ya da seslendirme seçenekleri ile çocuklar uykuya müzikli, vurgulu ve dingin masallarla dalabilir. Çocuklar tarafından çok sevilen uyku masalları ile uyumak çocuğun sakinleşmesine yardım eder. Aynı zamanda uykularında kötü rüyalar görmesini engeller ve çocukların korkmalarını engellemeye yardımcı olur. Seslendirmelerde genellikle uyku masallarında dingin ve sakinleştirici sesler kullanılır. Bunun yanı sıra ortamlarda loş ışıkların olması çocukların uykuya geçişini kolaylaştırır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz