Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Temmuz 2024

İnsana Karşı Robot: Yapay Zeka Bizim Yerimizi Alacak mı?

İnsana Karşı Robot: Yapay Zeka Bizim Yerimizi Alacak mı?

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesinin Daha da Gelişmesiyle İnsan Emeği İhmal Edilecek mi?

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML), bilgiyi yakalama ve işleme şeklimizi değiştirdi ve bu da farklı pazar segmentlerinde yıkıcı teknolojilerin geliştirilmesine yol açtı. Sürücüsüz arabalar, chatbotlar, ses ve yüz tanıma, hastalık tespiti, önleme ve kişiye özel hasta tedavi planları gibi teknolojilerden bahsediyoruz.

Yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde eğlence sektörü de oldukça hızlı gelişti. Örneğin kumar sektörüne baktığınızda, 7Slots kumarhanesinde oturum açarken, oyuncuların yardıma ihtiyaç duyduğu anda anında yanıt vermeyi kolaylaştırmak amacıyla müşteri desteği için sohbet robotlarına geçtiklerini görebilirsiniz. Ancak sorununuz sizi tatmin edecek şekilde çözülmediğinde insan destek temsilcilerine aktarılacaksınız. Dahası, çevrimiçi kumarhaneler yapay zeka ve makine öğrenimini operasyonlarına dahil ederek oyuncuların en sevdikleri oyunları bulmasını çok daha kolay hale getiriyor. Örneğin, çevrimiçi rulet oynamayı seviyorsanız, çevrimiçi kumarhane AI ve ML’den yararlanır ve görüntüleme geçmişinize göre sorunsuz bir şekilde birkaç oyun önerir.

Gerçek şu ki, hem yapay zeka hem de makine öğrenimi, bugün dünyamızı deneyimleme biçimimiz üzerinde önemli bir etki yarattı ve fütüristler sorunları çözmenin ve yaşam kalitesini iyileştirmenin daha fazla yolunu hayal ettikçe, daha fazlasını bekleyebiliriz.

Yapay Zeka ve ML 20 Yıl İçinde Tüm İşlerin Neredeyse Yarısını Ortadan Kaldırabilir

Yapay zekanın gelişmeye devam etmesi halinde çok yakında insan iş gücünün çoğunun yerini alacağına dair artan bir endişe var. Aslında, Oxford Üniversitesi’nden Carl B. Frey ve Michael Osborne tarafından 2013 yılında ‘İstihdamın Geleceği’ üzerine yapılan bir araştırma, on veya yirmi yıl içinde tüm işlerin %47’sinin kısmen veya tamamen makineler tarafından yapılmasının mümkün olacağı sonucuna vardı. .

Bu oldukça endişe verici ve belirli iş alanlarındaki insanlar arasında, iş gücünün tamamı olmasa da çoğunun makineler yüzünden kaybedileceğinden endişe duyan insanların tepkisine neden oldu. Genç neslin mevcut kariyer seçimlerini gözlemlediğinizde, yaklaşan devrime şimdiden hazırlanıyorlar.

Büyütme mi Değiştirme mi?

Panik moduna geçmeden önce, yapay zeka ve makine öğreniminin seçtiğiniz iş kolu üzerindeki kesin etkilerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bazı işlerin tamamen ortadan kalkması an meselesi olsa da yapay zekanın iş piyasasının geleceği hakkında gündeme getirdiği konuya farklı bir bakış açısı var. Bu, profesyonellerin Büyük Verilerin doğru ve daha hızlı analizine dayalı olarak iyi bilgiye dayalı kararlar almasına yardımcı olmak için yapay zeka ve makine öğreniminin kullanılması anlamına gelen zeka artırmadır.

AI ve ML modelleri, insanlara kıyasla rekor sürede kalıpları tahmin etmek için yapılabilir. Bu, tıbbi araştırma endüstrisinde, farmasötik ve diğer alanlarda etkili olmuştur ve profesyonellerin hataları veya tıbbi kusurları daha hızlı yakalamasına, dolayısıyla hayatların veya şirket kaynaklarının kurtarılmasına olanak sağlamıştır.

Tıpkı sanayi devriminden önce olduğu gibi, şu anda insanlar tarafından gerçekleştirilen ve makinelerin çok kısa sürede etkili bir şekilde yerine getirebileceği daha iyi konumda olan bazı görevler var. Bu nedenle yapay zeka ve makine öğreniminin birçok işi tamamen devralması kaçınılmaz. Yine de buna tamamen sırtımızı dönmeden önce, insanın düşünce sürecinin karmaşıklığının kopyalanamayacağı bazı şeyler olduğunun farkına varmamız gerekiyor.

Örneğin, makineler büyük veri havuzlarını şimdiye kadar hayal edilebilecek en kısa sürede analiz edebilmiş olsa da, nasıl ele alınacağına dair net bir talimat yoksa bu bilgi işe yaramaz olabilir. Yapay Zeka kavramı, yapay zekanın insanları daha akıllı hale getirmek ve böylece verilen işleri yapma konusunda daha donanımlı hale getirmek için kullanılabileceğine dayanmaktadır. İnsan-yapay zeka etkileşimi, bizi herkesin yararlanacağı sürdürülebilir bir geleceğe yönlendirmede hayati önem taşıyor.

Gelecekte Neler Var?

Dijital Çağın derinliklerine daldıkça gelecek, onlarca yıl önce hayal edilebilecek olandan daha fazla olasılığı barındırıyor. Bazıları için önümüzde uzanan fırsatlar sonsuz ve heyecan verici, bazıları için ise belirsiz. Yakın zamanda bir tür Luddite hareketine bakmasak da, konuyla ilgili spekülasyonlar çılgınca ilerliyor. Yapay zeka ve makine öğreniminin, işgücündeki yüz milyonlarca kişinin geçim kaynakları için ciddi bir tehdit oluşturup oluşturmadığını merak etmemek giderek zorlaşıyor.

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın bir CNBC röportajında belirttiği gibi, “Gelecek 30 yıl acı verici olacak”. Bu, robotların insanların yerini alacağı ve insan emeğini tamamen anlamsız hale getireceği anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır! İnsanlık tarihindeki tüm büyük devrimlerde olduğu gibi, ilk birkaç yıl her zaman belirsizliklerle doludur, ancak insanlar her zaman uyum sağlamanın ve çok daha avantajlı bir toplum olarak ilerlemenin bir yolunu bulmuşlardır. Ayrıca geleneksel işlere yönelik tutum da değişiyor; insanların ve makinelerin birlikte nasıl çalışacağının anahtarı burada yatıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz