Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 20 Nisan 2024

Böbrek Taşı Nedir Ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Taşı Nedir Ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Taşı Nedir Ve Tedavi Yöntemleri

Doğum sancısından beter ne olabilir diye soracak olursanız, söyleyeceğim ilk cevap böbrek taşı olur. Gayet sağlıklı, enerjik, dinamik iken ansızın belinizden karnınıza doğru bıçak gibi saplanan bir ağrıyla karşılaşırsanız tahminen böbrek taşı probleminiz mevcuttur. Hatta ağrı bacağınızı sızlatıp, uyuşturabilir. Ne yazık ki bu ağrıyı yaşamış biri olarak söylüyorum ki O an ağrı kesiciyi gözünüz görmeyecek, onun size faydasının olmayacağını hissedeceksiniz ve kendinizi acil koridorlarında bulacaksınız. Bir takım tahlillerden sonra böbrek taşı teşhisi konulunca şoke olacaksınız. Evet, hiç bir şeyim yok sanırken bu böbrek taşı ansızın ortaya çıkabiliyor. Teşhis konulduktan sonra mutlaka sorunu önemseyip ürolojiye gitmenizi tavsiye ediyorum. Her ne kadar üç kişiden ikisinde olan bir rahatsızlık olsa da yerini, durumunu öğrenmenizde fayda var. Üstelik hoş olmayan bir zamanda sancılandığınız takdirde kullanacağınız ilaçları bilmeniz sizi zor bir durumdan kurtaracaktır.

Böbrek taşı

Böbrek taşı

Böbrek röntgeninde taştan emin olunamadığı durumlarda doktor sizi ilaçlı iğneli röntgene yönlendirecektir. Yaklaşık yarım saat süren bu aşama, net bir sonuç verecektir. İğne korkusu olan ben bile sıkıntı yaşamadıysam, bu röntgen çeşidinden korkmanıza gerçekten gerek yok. Genel olarak 5 mm nin altındaki taşlar önemsenmemekle birlikte taşın bulunduğu yer de oldukça önemlidir. Bayanlarda yumurtalığa yakın olan taşların tedavisinde kırma işlemi gerçekleştirilememekte, buna sebep olarak da yumurtalığa zarar verme ihtimali belirtilmektedir. Büyük olduğu takdirde böbrek şişmesinden korkularak taş, ameliyat ile içerden alınabilmektedir.

Mineral fazlalığından ve genetik sebeplerden oluşan böbrek taşı bayanlarda erkeklere göre daha rahat düşer. Bunun sebebi bayanlarda idrar yollarının daha geniş ve kısa olması. Ülkemizde sadece Kayseri’de yetişen bir meyve olan gilaburu, düzenli kullanımda böbrek taşlarını eriterek, ağrısız sızısız idrarla birlikte atılmasına sebep olur. Bir diğer doğal yöntem de İzmir’in Torbalı ilçesinde bir köyde bulunan kaynak suyudur. Yıllardır dilden dile yayılan bu su, bu civardaki doktorlar tarafından bile tavsiye edilir. Günde 2-3 litre tüketiminde taştan kurtulacağı belirtilen bu yöntemler işe yaramadığı takdirde mecburen açık yahut kapalı ameliyat yöntemleri uygulanacaktır.

Belirtmek gerekir ki tek doktorla yetinmemeli, mutlaka birkaç doktora danışarak tedavi olunmalıdır. Mecbur kalınmadığı takdirde ameliyat tercihinde bulunmamalı, bir miktar acıya dayanmalı. Ağrı eşiğinin düşük olması takdirde de kırılma yahut ameliyat tercih edilmeli. Herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletir sağlıklı bir yaşam dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz