Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Temmuz 2024

Sağlıklı 3 Pişirme Yöntemi

Sağlıklı 3 Pişirme Yöntemi

Sağlıklı bir yaşam için gıdaları pişirme yöntemleri de bir o kadar önem arzetmektedir.  Tabi pişirmenin öncesinde gıdanın taze olması da bir o kadar önemlidir. Örneğin; yağda kızartılan gıdalar düzenli olarak sürekli tüketilirse kolesterolü arttırabilir ve bu da kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. İşte bu noktada sağlıklı pişirme yöntemleri neler sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

1- Kavurma yöntemi

kavurma yöntemi

  1. Eğer etli bir yemek yapıyorsanız ve eti kavurmak istiyorsanız mutlaka bir kavurma tavanız olması gereklidir. Kapalı bir şekilde kavurma tavasında kavuracağınız etler kendi suyu ile kavrulacağından dolayı lezzetli olacaktır.
  2. Eğer kavuracağınız et dondurulmuş bir durumda ise etin boyutuna bağlı olarak yaklaşık 3-4 saat kadar eti oda sıcaklığında bekletip öyle kavurmalısınız.
  3. Eğer sebzeleri kavuracaksanız bunları dilimleyerek kavurmanız size zamandan tasarruf sağlayacak ve sebzeleriniz daha lezzetli olacaktır. Patates, havuç, kabak vb. sebzeleri kavururken dilimleme işlemini uygulayıp kavurabilirsiniz.
  4. Eti kavururken kurumasını engellemek istiyorsanız tencereye ilave olarak tereyağı vb. yağlardan bir miktar kullanıp ondan sonra kavurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  5. Eğer etinizin ve sebzenizin yüzeyinin yanmamasını istiyorsanız alüminyum folyo ile kaplayarak pişirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede ısının eşit şekilde dağılmasını da sağlayacaksınız.

2- Buharlama yöntemi

buharlama yöntemi

  1. Delikli süzek benzeri bir metal sepet benzeri bir gereci, içine su koyduğunuz bir tencerenin içine yerleştirin ve sepetin içine de etinizi veya sebzenizi bırakın. Bu sayede suyun buharı ile etiniz veya sebzeniz eşit ısıdan dolayı güzel bir şekilde pişecektir.
  2. Yine bu sepet yardımı ile bir çok gıdanızı buğulama yöntemi ile pişirebilirsiniz.

3- Buhar- Kızartma Yöntemi

kızartma buğulama yöntemi

Tencerenin içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı zeytinyağı koyun. Daha sonra orta-yüksek ateşte bu yağı ısıtın. Sonra ince ince doğradığınız eti ya da sebzeleri bu yağda güzelce soteleyin. Sonra ocağınızı düşük ateşe alın ve tencereye 1/4 oranında su veya tavuk suyu ekleyin. Tencerenin kapağını 5-10 dakika kapatın ve pişene kadar ocağın altını kapatmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz