Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Haziran 2024

Panik Atakla Baş Etmenin Yolları

Panik Atakla Baş Etmenin Yolları

Panik atağın kaygı ve ani korku gibi sebepleri vardır. İnsanlar bunun tehdit olmadığını söylese bile bu bir tehdittir ve sürekli korku hissi olarak tarif edilir. Panik atak herhangi bir uyarısı olmadan aniden ortaya çıkar ve bu atak birkaç dakika sürer. Bazı insanlarda ise nadiren 1 saatten fazla sürer.

Panik atak da olabilecekler ise göğüs ağrısı, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, terleme, titreme, sıcak veya soğuk basması, uyuşukluk, karıncalanma ve boğaz da boğulma hissi gibi bir çok belirtileri vardır. Panik atak geçiren kişi değişik duygulara kapılır ve kendini yıpranmış hisseder. Eğer sık sık atak geçiriyorsanız derhal tedaviye başlamanız gerekmektedir. Şimdi sizlere vereceğimiz panik atak için birkaç basit yolları anlatalım.

Nefes Kontrolü

Panik atak geldiğinde doğru nefes alıp vererek atak geçirmeden atlatabilirsiniz. Oksijen vücuda daha fazla girdiğinde zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Günlük nefes egzersizleri yaparak panik atağı yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

  • Rahat bir pozisyon da oturun ve kaslarınızı gevşetin
  • Burundan derince nefes alın
  • Aldığınız nefesi yavaşça ağızdan verin
  • Aynı zaman da (sakin) diyerek de odaklanın ve kendinizi rahat hissedene kadar tekrarlayın.

Papatya

Papatyanın için de bulunan kalsiyum ve magnezyum besinleri içerir ve bu besinler panik atak şiddetini hafifletecek 2 önemli besin kaynağıdır.

Papatya Kullanımı

Kuru papatya çiçeğini bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kadar ekleyin. İçine biraz bal ekleyin. 10 dk. Kadar bekletin ve için. Bu karışımı günde 2 bardak içmeye çalışın. Kesin bir çözüm için dozunu doktordan öğrenebilirsiniz.

Sıcak Banyo

Alacağınız sıcak duş gelen panik atağı yatıştırmaya yardımcı olur. Sıcak su vücut üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Küvete sıcak suyu doldurarak ayrıca suya lavanta ya da papatya gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyerek sıcak banyo yapınız. Ve için de 15-20 dk. Durun. Eğer sık sık panik atak geçiriyorsanız bu uygulamayla kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Ayrıca masajla da panik atağı atlatabilirsiniz. Bunun gibi bir çok basit yöntemler ile panik atağı yatıştırabilir ve atlatabilirsiniz. Eğer daha iyi sonuçlar peşindeyseniz mutlaka doktor tavsiyesinde hareket etmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz