Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Felç Riskini Artıran Etmenler Nelerdir

Felç Riskini Artıran Etmenler Nelerdir

Felç Riskini Artıran Etmenler Nelerdir

Bir dilek tutacağımız zaman aklımıza gelen ilk şey sağlık olur. Sağlık, kendimiz için de başkaları için de en çok isteyeceğimiz şeylerden biridir diyebiliriz. Biz en üstün varlık olarak yaratılan insanların, bir organının eksik olması ya da işlevini yapmıyor olması demek bile kimi zaman bizleri yıkarken, tüm bedenimizin işlevini yitirmiş olması demek bir nevi hayatın sonu demektir.

Evet, felçten söz ettiğimi de buradan anlamış olmalısınız. Tüm bedenimizin kilitlenmesi felç gibi tedavisi pek de mümkün olmayan bir hastalık yüzünden olur. Peki, nedir bu felç? Felç: Beynimize giden kan akışının gitme hızının yavaşlaması ve ya tamamen durması sonucu ortaya çıkan inme diye tabir edilen bir hastalıktır. Kan akışının gitme hızının yavaşlaması ve ye tamamen durması, beyne kan akımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanması ile birlikte olur. İki çeşit felç vardır. Bunlardan biri merkez sel felçler, diğeri ise çevresel felçlerdir. Merkez sel felçler; kaslardaki gücün azalması ya da yok olması ile beraber kaslarda çok fazla gerginlik ve kemik kiriş reflekslerinde artma görülmesiyle oluşur. Çevresel felçler ise; omurilik köklerinde ya da sinir ağlarında meydana gelen felçlerdir. Çevresel felçler ile yalnızca kaslarda hasar görülür, bazı kas hastalıklarının neden olduğu sinir hücreleri sağlam kalırlar.

Felç riskini artıran etmenler nelerdir biraz da buna değinelim. Bu etmenlerin başında gelenlerden biri kuşkusuz ki obezitedir. Obezite vücutta aşırı yağ birikmesine neden olur, biriken yağ sonucu kalp ve damar hastalıkları meydana gelir. Bu da felç riskini artırır. Bunların yanı sıra hipertansiyon; kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda basınç oluşmasıyla meydana gelir ve bu durumla birlikte basınç damarları zorlayarak dokuların sertleşmesine neden olur. Yüksek kolesterol; kanda yüksek miktarda bulunun kolesterol damar duvarlarının içinde zamanla birikir ve damarların tıkanmasına yol açar bu durum da felç faktörleri arasına girmekten kendini alıkoyamaz. Geçici is kemik ataklar da felce neden olan etmenler arasında yer alır. Sigara da bu etmenler adasındadır. Sigara kullanımı damarlarda kan pıhtısı oluşumuna neden olur ve o da felç riskini artırır.

Özetleyecek olursak, yüksek tansiyon başta olmak üzere, şeker hastalığı, yüksek, kolesterol, kan basıncını yükselten ani sıcaklık değişiklikleri, sigara kullanımı, aşırı yorgunluk, stres, fazla yemek yeme ve uzun süre güneşte kalma gibi birçok faktör felç riskini artırmaktadır. Yaşamayı, bedenimizi, organlarımızı seviyorsak bu faktörleri göz ardı ekmemeliyiz. Sigaradan ve alkolden uzak durmalı, tuz tüketimini azaltmalı, az yağlı yiyecekler tercih etmeli, lifli gıdalara da fazla yer vermeli, sağlıklı ve dengeli beslenmeli, tabi ki olmazsa olmazımız olan sporumuzu da düzenli olarak yapmalıyız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz