Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

İmarsız Arsaya Ev Nasıl Yapılır?

İmarsız Arsaya Ev Nasıl Yapılır?

Ev fiyatlarının giderek artış gösterdiği şu günlerde imarsız ev  ile ilgili pek çok soru soruluyor. İnternet üzerinde yer alan bloglarda, videolarda ve sosyal medyada bu konunun istisnası olduğuna dair pek çok bilgi bulunuyor. Bu bilgi kirliliği arasında sizin en doğru olana ulaşmanızı sağlamak için detaylı bir araştırma yaptık. Hazırsanız başlayalım…

İmarsız Arsaya Ev Yapılır mı?

Teknik olarak imarı bulunmayan bir arsaya ev yapabilmek mümkün değildir. Bazı arazilerde bağ evi inşaatı mümkün olabilirken; tarım alanlarında ise tarımsal amaçlı depo yapabilmeniz mümkün olur. Yalnız her iki durumda da ilgili arsaya; ev şeklinde bir izin çıkmamaktadır.

Uygun şartların oluşması durumunda imarı bulunmayan arsa üzerine prefabrik ev yapılması mümkündür.  Peki ama imarsız arsaya prefabrik ev yapmanız için oluşan durum tam olarak neler olabilir?

İlk olarak imarsız arazinizin sit alanında bulunmaması gerekir. İstisnai şartlar haricinde her ne olursa olsun sit alanlarına inşaat yapılmasına izin verilmemektedir. Bunun dışında prefabrik ev yapılması için gereken toplam alanın evinizin toplam alanının %5’ini geçmemesi gerekmektedir. Bunun dışında arsanın bir cephesinin yola bakıyor olması gerekir. Eğer imarsız arazinizin kadastro yolu bulunmuyorsa öncelikle bu sorunu hallederek sonradan prefabrik ev ile ilgili adımları atmayı deneyebilirsiniz. Yalnız bu konunun tek istisnasının üçüncü derece sit alanlarında bulunan tarımsal kullanıma uygun araziler olduğunu da belirtmek gerekir.

Prefabrik Ev Yaptırmanın Şartları Nelerdir?

Öncelikle uygun firma ile anlaşmanız önem arz eder. Eğer imarsız arsaya ev yapmak istiyorsanız ve prefabrik bir konut inşa edilmesini istiyorsanız her konuda size destek sağlayacak bir adres ile çalışmanız önem arz eder.

Arazinin toplam büyüklüğüne ve yol seçeneğine bağlı olarak bir çizim yaptırılması gerekir. Subasmanı ve yükseltinin ona göre ayarlanması önemlidir. Sonradan alt yapı sorunu ile uğraşmamak adına eviniz hazırlanırken kanalizasyon yada gider gibi sorunların ortadan kaldırılması da önemlidir.

Firmalar modellerine göre farklı prefabrik ev seçenekleri sunar. Örnek vermek gerekirse 2.000 metrekarelik bir arazi üzerine maksimum 100 metrekareye kadar prefabrik ev yapmanıza izin verilmektedir. Bazı arsa büyüklüğüne göre bu durumun istisnaları da olmaktadır. Yine belediyeler, imar müdürlükleri ve il özel idaresi bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır.

Bazı belediyelerin prefabrik, tiny house ya da karavanlar ile ilgili özel yönetmeliklerinin olduğu da unutulmamalıdır. Bu sebepledir ki evinizi yaptırmadan önce belediyeden ilgili bölge için izin alınıp alınamayacağını daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İmarsız Ev Yaptırmak Mümkün mü?

Tabii ki pek çok kişi gerek prefabrik yapılar yaptırarak gerekse doğrudan kendi karavan yada tiny house benzeri ürünlerini yerleştirerek imarsız arsaya ev yaptırmaktadır. Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk konu başlığı; yasal prosedürler ve arsanın genel özellikleridir. İki durum içinde problem oluşmaması halinde arsa yaptırmanızın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Yararlandığımız kaynak: https://www.emlak8.com/imarsiz-arsaya-ev-yapilir-mi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz