Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

YAĞLI-CİLTLER-İÇİN BAKIM-ÖNERİLERİ

Yağlı ciltler en sık görülen cilt tipidir. Cildin yağlanma sebebi ise saç köklerine bağlı yağ bezeleridir. Yağlı ciltler siyah nokta ve sivilceleri engellemek için folikül üretir. Yağlı cilde yapılacak bakımla siyah nokta ve sivilceleri azaltabilirsiniz.

İşte yağlı ciltlerin bakımı için kolay ipuçları:

1) Cildinizi Temiz Tutun

Bu aşamada cildinizin doğal dengesini bozmamak için günde en az iki kere yumuşak bir sabunla yüzünüzü yıkayın. Bu şekilde bir temizleme işleminden sonra gözeneklerinizdeki yağ ve kir temizlenerek açılır. Sert temizleyiciler ise nem cildinizdeki doğal nem kaybına sebep olacağından önerilmez. Yağların giderilmesi için yıkama esnasında ılık veya sıcağa yakın su kullanabilirsiniz.

2) Tonik Kullanın

Gözenekleri kapatmak için tonik kullanın. Yağ kontrolü için de tonik iyi bir seçim olacaktır. Toniğinizin alkolsüz olmasına dikkat edir. Alkollü  tonikler istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

3) Ağır nemlendiricilerden Kaçının

Yağlı ciltler yağ üretimini ve cildinizdeki blok gözenekleri arttırabilir. Bu durumda ağır nemlendiricilerden ve koruyucu güneş kremlerinden kaçınılmalıdır. Özel yağlı ciltler için formüle edilmiş nemlendiricilerden arayın. Alkolsüz ve yağsız nemlendiriciler kullanın.

4) Cildiniz için kil maskesi kullanın

Kil maskeleri yağı azaltır.  1 çay kaşığı yeşil kil tozu ile 1 tatlı kaşığı çiğ balı kartıştırın. Göz çevresi hariç yüzünüze bu karışımı uygulayın. 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile iyice durulayın. Haftada en az iki kere bu maskeyi yapın.

5) Sağlıklı beslenin ve susuz kalmayın

Vücudun su dengesini korumak ve vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için bol su içiniz. Abur cubur ya da yağ veya şeker oranı yüksek besinleri tüketmek cildin korkunç görünmesine neden olabilri. Günlük meyve ve sebzelerden tüketmek size bu anlamda yarar sağlayabilir. Su cilde doğal bir parlaklık vermek için harika bir fikir olsa gerek.

6) Cildinizi rahatlatın

Stres cilt sorunlarının tetikleyicisi ve nedeni olabilir. Bunu engellemek için günde en az 10 ila 15 dakika sıcak bir banyo harika bir fikir olabilir. Cildinizi bu sayede rahatlatacak ve dinlendireceksiniz.

Eğer kırışıklık sorununuz varsa 3 Doğal Yolla Kırışıklıkları Azaltın isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz