Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Saçların doğal yollarla boyanması

Saçların doğal yollarla boyanması

Değerli hanımlar saçlara hasar vermeden boyamak mümkündür. Bunun için doğal yollar mevcuttur. Doğal boyalara kına, soğan kabuğu, ceviz, çay, kahve ve papatya önemli örneklerdir. Saçları, kimyasal ürünlerden ve renklerden kullanmadan evvel doğal renkleri tercih etmek çok önemlidir. Doğal renklerin ve boyaların kullanılması saçların hasar görmesini engeller aksine saçlara pürüzsüzlük ve parlaklık verir.

Eğer siz de saçlarınızı doğal yollar ile boyamaya karar verdiyseniz, bazı aşamaları da hesaba katmalısınız. Öncelikle boya aşamalarından önce saçlarınız ıslak temiz olmalıdır. Bu işlemler için fırça ve sünger yardımı ile saçlara doğal boyaları uygulamak gerekir.

saclarinizi-dogal-yollarla-boyayin

Böylece, en eski doğal boyalardan olan kınadan başlayalım. Kına ile ancak doğal rengi kahverengi ve kestane olan saçları boyamak mümkündür. Boyalı ve kimyasal ürünlerle rengi açılmış saçlarda kına ile kök rengi veya kırmızı renkleri yakalamak mümkündür. Siyah saçlar genelde kına ile renge gelmezler.

Papatya açık renkli saçları boyamada kullanılır. Saçları yıkadıktan sonra, papatya ile renklenen saçlara altın rengini vermek mümkündür. Ayrıca papatya ile saçlarınız parlaklık da kazanacaktır.

saclarinizi-dogal-yollarla-boyayin-1

Saçları doğal yollardan boyamak için bir başka araç da soğan kabuklarıdır. Soğan kabukları sç rengini daha da koyulaştırır. Bunun için her defasında saçlarınızı yıkadıktan sonra, soğan kabuklarını demledikten sonra, bu suyla saçlarınızı yıkamalısınız. Hazırlanışı çok kolaydır.  50 gram soğan kabuğu üzerine 1 bardak su döküp 20 dakika kaynatın. Sonra ılıyan bu suyla saçlarınızı hem renklendirip hem de saçlarınızdaki kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Saçlarınızı kestane rengine boyamak istiyorsanız ve bu boyama işleminin de doğal olmasını istiyorsanız bu yöntemi uygulamalısınız. Cevizin yeşil kabuklarını bir et makinesinden suyu çıkana dek geçirin. Sonra suyu çıkan bu ceviz parçacıklarını saçlarınıza uygulayıp 15-20 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayarak yeni saç renginizin keyfini çıkarın. Cevizin yeşil yaprakları taze ya da kurutulmuş olabilir.

saclarinizi-dogal-yollarla-boyayin-2

Bununla birlikte ıhlamur çiçeği saçlara koyu renk ve parlaklık kazandırır.  Kahve de saçların doğal yollarla boyanması konusunda önemli bir yere sahiptir. Saçlarınıza koyu renk vermek için kahveyi kullanabilirsiniz. Bunun için 4-5 kaşık kahve çekirdeklerini 1 bardak su ile kaynatın. Biraz soğuttuktan sonra 1 paket kına ile karıştırın ve saçınızın uzunluğu boyunca bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Özel şapka benzeri bir şeyle 10 ila 40 dakika arasında bu karışımı saçlarınızda bekletin. Saçlarınızın kahverengi rengini almasında bu karışım oldukça etkildir.

Yine çay ile de saçlarınızı kahverengiye boyayabilirsiniz.Bunun için biraz çayı 1 bardak su ile kaynatarak demleyin.  Bu demleme işlemi için yaklaşık 15 dk gereklidir. Bu demleme ile saçlarınızı yıkayın ve birkaç dakika bekletin. Sonra saçlarınızı temiz su ile durulayabilirsiniz.

Sonuçları yorum kısmını kullanarak bizlere de iletirseniz memnun oluruz. Kolay gelsin!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz