Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka; herhangi bir sektörde faaliyet gösteren üretici veya satıcının ürün ve hizmetlerinin diğer ürün ve hizmetlere kıyasla özgün bir nitelik kazanmasını sağlayan başta logo olmak üzere birtakım işaretler olarak tanımlanabilir. Neredeyse her sektörde çok sayıda marka yer alır. Küçük, orta veya büyük ölçekli her markanın kendisini garanti altına alması bir gereklilikten ziyade bir zorunluluktur. Bu noktada, marka tescili yaptırmak şart haline gelir. İnsanların aklında marka tescili nasıl yapılır sorusu bulunuyor.

Marka Tescili İçin Neler Yapmak Gerekir?

2022 yılında olduğumuz şu günlerde marka tescili başvurusu iki farklı şekilde yapılır. Marka sahibi; istediği takdirde fiziksel başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra, çevrimiçi başvuru yapmak da mümkündür. Ancak, marka tescili başvurusu yapmak isteyenlerin birtakım özelliklere sahip olması beklenir. Başvuru; tahmin edilebileceği üzere Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır.

Marka tescili oldukça uzun bir süreci ifade eder. Her şeyden önce, detaylı bir marka araştırılması yapılmalıdır. Söz konusu marka ile aynı ya da benzer ismi taşıyan bir markanın olup olmadığına bakılmalıdır. Bilhassa marka sınıflarının içerisine bakılması şarttır. Marka araştırmasının ardından başvuru süreci başlar. Türk Patent ve Marka Kurumu; başvuru sırasında marka sahibinden birtakım evraklar talep eder. Söz konusu evrakların eksiksiz bir şekilde kuruma sunulması gereklidir.

Marka tescili başvuru sürecinde yardım almak son derece önemlidir. Bilhassa marka vekilleri ile çalışıldığı takdirde süreç başarılı bir şekilde tamamlanır. Türk Patent ve Marka Kurumu; başvurunun ardından değerlendirme işlemlerine başlar. Şekil olarak incelemenin ertesinde benzerlik incelemesine geçilir. Marka; her iki aşamayı da geçtiği takdirde resmi marka bülteninde yayınlanır. Bu süreçte markaya dair herhangi bir itiraza rastlanabilir. Ancak, herhangi bir itiraz gelmediği takdirde marka tescili sürecine devam edilir. Marka sahibine marka tescili verilir. Son olarak, marka; sicile kaydedilerek süreç tamamlanmış olur.

Marka Tesciline Bilinmesi Gerekenler

Marka tescili başvurusu için her şeyden önce marka sahibinin bilgileri gereklidir. Başvuru; istenildiği takdirde marka vekilleri aracılığıyla da yapılabilir. Şahıs veya şirket başvuruları sırasında ilk olarak başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bunun yanı sıra, marka tescili için aşağıdaki belgeler hazırlanıp Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulmalıdır.

  • Marka örneği
  • Marka tescili alınmak istenen ürün veya hizmetleri ifade eden liste
  • Ortaklık durumunun olduğu hallerde bu durumu gösteren şartname
  • Marka tescili başvurusu ücretinin ödendiğini gösteren dekont
  • Rüçhan hakkı talebinin olduğu hallerde bu talebe dair harcın ödendiğini gösteren dekont

Marka tescili başvurusunun kabul edilmesinin ardından birtakım haklar elde edilir. Marka sahibi; on yıl boyunca marka üzerindeki tek hak sahibi olur. Ayrıca, dilediği takdirde markayı başkasına devretme ya da miras bırakma hakkını da elde eder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz