Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Gebelik Hesaplama Cetveli Nedir?

Gebelik Hesaplama Cetveli Nedir?

Hamilelik hesaplama cetveli, bebeğin anne karnında hangi gelişim evresinde olduğunu gösteren bir tablodur. Hamilelik dönemini ve bebeğin muhtemel doğum tarihini doğru bir şekilde hesaplayabilmek için kullanılan pek çok yöntem vardır. Kadın doğum uzmanları gebelik hesaplama cetveli ile kadınların hamilelik sürecinde önemli bilgilere ulaşabileceklerini hatırlatmaktadır. Bu yazımızda hamilelik hesaplama hakkında anne adaylarının bilmesi gereken detaylar yer almaktadır.

Hamilelik Hesaplama Takvimi

Gebelik hesaplama takvimi sayesinde anne adayları kaç aylık hamile olduklarını öğrenebilirler. Hamilelik hesaplamalarında pek çok kadın döllenme tarihini baz alarak yanlış hesap yapmaktadır. Kadın doğum uzmanlarına göre gebelik dönemini en iyi ve doğru şekilde hesaplayabilmek için döllenmenin gerçekleştiği tarih yerine son adet döneminin ilk günü baz alınmalıdır. Bu sayede cinsel ilişkinin ne zaman yaşandığı çok önemli değildir. Hamilelik hesaplama takviminde 3 trimester dönemi ve 1 – 40 haftalık süreçler yer alır:

  • Trimester 1-2-3 aylık hamilelik dönemi
  • Trimester 4-5-6 aylık hamilelik dönemi
  • Trimester 7-8-9 aylık hamilelik dönemi

Bu şekilde bebek anne karnında ortalama 9 ay kalıp 3 trimester döneminde gelişim gösterir. Her trimester bebeğin gelişim sürecinde farklı rollere sahiptir. Ortalama 40 haftanın sonunda doğum gerçekleşir.

Kaç Haftalık Gebeyim?

Gebelik haftası hesaplama konusunda anne adaylarının baz alması gereken temel tarih son adet döneminin ilk günüdür. Hamilelik haftasını hesaplarken bugünkü tarihten son adet döneminin ilk günü çıkarılır. Çıkan sonuç 7’ye bölününce anne adayı kaç haftalık hamile olduğunu öğrenebilir. Bu hesaplama sonucunda örneğin 8 çıkmışsa anne adayı 8 haftalık gebe denilir. Hamilelik hesaplama sürecinde herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için kadın doğum uzmanlarının tavsiye ettiği yöntemlerin kullanılması önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz