Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 17 Nisan 2024

Ergenlikte Dengeli Beslenme

Ergenlikte Dengeli Beslenme

Her insan çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçişte hızlı büyüme ve gelişim gösterir, bununla beraber vücudun mineral ve vitamin ihtiyacı da artmaktadır. Ergenlik dönemiyle beraber insanların beslenme alışkanlıklarında da önemli değişikliklerin olduğu gözlenmiştir.

Gençlerin dengeli beslenme konusunda aile bireylerine büyük sorumluluk düşmektedir, aynı zamanda okulda kazanılan alışkanlıklarda bu konuda oldukça etkilidir. Gençlerin vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tüketmeleri ergenlik dönemlerinde vücudun metabolik hareketleri için önemli olduğu gibi sindirim, dolaşım gibi sistemlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu dönemde aşırı yağlı besinler, tuz oranı yüksek ve enerji yönünden fazla olan gıdaları tüketmek yerine; sebze, salata, yoğurt ve süt ürünleri ile beslenmek son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre ergen bir genç ailesiyle birlikte dengeli beslenme kuralına uyarken sosyal hayatında “fast food” tarzı yiyeceklere yönelmektedir. Şayet bu durumda dışarı yemekleri yağlı, tuzlu veya yüksek kalorili olarak tercih edilmişse evde tüketilen besinlerin az yağlı/yağsız, az tuzlu ve hafif yiyeceklerden oluşmasına özen gösterilmelidir.

Bazı gençlerde ise vücut ihtiyaçları düşünülmeden tüketilen besinler sonucunda aşırı yağlanma, kilo alma ve obezite gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Dengeli beslenme aşırı kilo alma konusunda önemli olduğu kadar, diyet yapma konusunda önemlidir. her şeyden önce yapılması gereken kilo almak yada vermek değil dengeli bir şekilde beslenmek olmalıdır. Ailelerde bu konuda gerekiyorsa bilgilenmeli ve çocuklarını bilgilendirmelidir. Mümkün olduğu kadar aile fertleri çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeli, onlara olabildiği kadar zaman ayırmalı ve dengeli beslenme konusunda gerekli tüm bilgileri vermelidir. Tüm bunların yanında gençler ergenlik döneminde çeşitli aktivitelerde bulunmalı, spora vakit ayırmalı, sosyal çevresine dikkat etmelidir. Bu dönemlerde yapılan yanlış beslenme sonucunda ileriye dönük ciddi beslenme bozuklukları görülebildiği gibi çok çeşitli hastalıklarda meydana gelebilir.

Unutulmamalıdır ki dengeli beslenme ergenlikte olduğu kadar hayatımızın her döneminde önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz