Avangard Mobilya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Avangard Mobilya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Dekorasyonda her kişinin zevkleri farklıdır. Kimisi daha spor ve canlı renkler tercih ederken kimisi de daha klasik ve sade renkleri tercih edebilir. Mobilyalarda klasik türlerin her geçen gün yeni versiyonlarına rastlamak mümkündür.

 Avangard mobilya nedir?

Avangard kelimesi Fransızca kökenli bir kelime olup “Avant-Garde”, yenilikçi-öncü anlamında olup klasik mobilyada yapılan bazı yenilikler ve değişikliklerle ortaya çıkan mobilya türüdür. Kendi kimliğini kaybetmeden modernizemle gelen sanatı günlük hayatta birleştirme sonucu tasarlanmış mobilyalardır.

Avangard anlamıyla toplumu değil sanatı simgeler. Resim, müzik, sinema gibi birçok alanda da bu terimin içine yerleşecek sanat eserleri bulunmaktadır. Klasik mobilyanın sadeleştirilmiş, sanatsal ufak detaylarla, hafif ve abartısız mobilya grubudur.

Avangard ın kendine özgü doğal bir duruşu bir duruşu vardır. Daha kavisli, kordonlu ve oymalı hatların bulunduğu bir mobilya segmentidir. Daha çok el emeğine dayalı ürünlerdir.  Avangard tasarımın en belirgin özelliği; genellikle altın renginde kullanılan zarif desenlerdir. Bu hafif dokunuşlar mobilyaya minimaliz bir hava katar. Bu desenler çoğunlukla Osmanlı dönemi motiflerinden oluşur.

Malzeme olarak klasik mobilyaya göre daha hafif malzemeler kullanılır ve parlaklığı artırılır. Kumaş bakımından da modern kumaştan tutun da Osmanlı desenlerine kadar geniş alternatifler taşır. Son zamanlarda çeşitliliği artan avangard mobilyaları seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da konfordur. Çünkü mobilya ev sahibinin kişisel zevkleri kadar, yaşam alışkanlıklarına göre de seçilmelidir. Mobilyaların klasik ya da modern olması ayrıntılarda gizlidir. Metal aksamlar modern mobilyaların, oymalar klasik mobilyaların ayrıntılarıdır.

  • Share post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir