Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Haziran 2024

Kötü Huylardan Nasıl Kurtulurum ?

Kötü Huylardan Nasıl Kurtulurum ?

Kötü alışkanlıklarla baş etme tavsiyelerimizle hareketlerinize çeki düzen verin.

Bir kenara kazın

Bir amacınız varsa kalemi elinize alın. Kurtulmak istediğiniz alışkanlıkları yazmak, amaçlarınızı beyninizde işlemenize ve onlardan kurtulmak için bilinçli bir efor sarf etmenize yardımcı olacaktır. Sürekli olarak hatırlatıcı görev görmesi için ya yazdığınız kağıtları aynanıza ya da buzdolabınıza yapıştırın veya da telefonunuza hatırlatma olarak kaydedin.

Bir takım kurun

Bir alışkanlığından kurtulmak isteyen bir arkadaşınız yanınıza yoldaş olsun. Kurtulmak istediğiniz alışkanlıklar farklı bile olsa, her zaman yanınızda neyle karşı karşıya olduğunuzu bilen birinin olması işleri kolaylaştıracaktır. Birbirinize gönderdiğiniz destekleyici mesajlar, kendinize verdiğiniz tavsiyelere uymanız gerektiğini hatırlamanızı sağlayacaktır.

Birer birer kurtulun

Tek seferde pek çok alışkanlığı kapı dışarı etmeye uğraşmayın. Birer birer yapın ki görevinize tamamen odaklanabilesiniz. Eğer yoğunluk içerisinde kalırsanız, pes etmeye çok yaklaşırsınız ve amacınız ulaşılamaz görünebilir.

Kendinizle konuşun

Kurtulmaya çalıştığınız alışkanlık hakkında olumlu bir zihinsel duruma sahip olmak, dürtülerinizle olan savaşı kazanmanıza yardımcı olabilir. Bir şeye sahip olamayacağınızı düşünmekten ziyade, hayatınızı güzelleştirmek için bir seçim yaptığınızı ve bu yüzden onu istemediğiniz söyleyin.

Sosyalleşin

Veşilaycı olmaya da çalışsanız, şeker tüketiminizi de kesseniz bunu dünyaya duyurun. Facebook ya da Tvvitter üzerinden amaçlarınız ve ilerlemeniz hakkında düzenli güncellemeler paylaşmanız, pek çok insana sizi bunlardan sorumlu tutma olanağı vereceği için sizi doğru yolda tutacaktır. Ayrıca ilerleme kaydettikçe daha da çok gururlanacaksınız!

Kitap kurdu olun

Kulağa modası geçmiş gelebilir ama bir kişisel gelişim kitabı cidden yardımcı faktör olabilir. İşinize yarayan bir tane bulun ve her sabah okuyun. Gününüze, doğru fikirler ve motivasyon ile başlamanızı sağlayacak hem de amacınızdan sapmadan doğru kafa yapısıyla ilerlemenize yardımcı olacaktır. Eğer ev-iş arası yolda yanınıza almak isterseniz bir audiobook da iş görür!

Kendinizi ödüllendirin

Bir alışkanlıktan kurtulmak 21 güne kadar zaman alabilir, bu yüzden amacınıza giden yolda kendinizi ödüllendirin. Kısa dönem başarılarınızı bir çift yeni ayakkabı ya da güzel bir masaj seansı ile ödüllendirmek amacınızla iyi ilişkilendirmeler yapmanızı sağlayabilir.

Bir tetikleyici yaratın

Rahatsızlık uyandıran bir şey ile kırmak istediğiniz kötü alışkanlık arasında bağlantı kurun. Örneğin bileğinizin etrafına bir lastik geçirip yolunuzdan sapmaya her yaklaştığınızda gerip bırakmak, ne kadar hafif de olsa acı yoluyla beyninizi şartlandırmaya yardımcı olabilir.

Bir ay kuralı

Bir-iki gün güçlü kalmak takdir edilebilir bir şey, peki ya uzun dönem sonuçları? Ay başında takviminizde bir geri sayım başlatıp amacınıza ulaştığınız her günü çarpılayın. Ayın sonuna sağ salim ulaştığınızda da kendinizi ödüllendirin!

Kendinize çok yüklenmeyin

Eğer boyun eğerseniz umutsuzluğa kapılmayın. Bir dakika durup düşünün ve amaçlarınızı, arkadaşlarınızdan gelen yüreklendirici yorumları, ilerlemenizi gösteren takviminizi hatırlayın. Kaldığınız yerden devam edin ve suçluluk duygusunu bir kenara bırakın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz