Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Hızlı kilo vermenin kolay yolları

Hızlı kilo vermenin kolay yolları

Vücudunuzun şekli için sürekli tatlı ihtiyacınızı suçluyorsanız, biraz kendinizi rahat bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Cambridge Üniversite’sinin yaptığı bir araştırmaya göre kilo verme konusundaki başarınız, bir brownie kek karşısındaki irade gücünüzdense genetiğinize bağlı. Yüzlerce gen kilomuzu farklı yollardan etkilerken, bazı genlerin mutasyona uğraması bazı insanları obeziteye karşı daha savunmasız bırakabiliyor, insanların genleri çok farklı olsalar da, vücut şekliyle alakalı çok büyük etkilere sahiptirler. Cambridge Üniversitesi, bazı insanların sürekli kilosu artarken bazı insanların da sürekli yemesine rağmen kilo almamasını açıklıyor. Bilim adamları, KSR2 adı verilen bir genin mutasyona uğramasının, vücudun enerji sağlamada çok önemli olan yağ asitlerini ve glikozu düzgün bir şekilde metabolize etme yeteneğini etkiliyor. Bu mutasyon obezlik çekenlerde daha yaygın.

 

Doğru diyet çok önemli

http://www.fixmekan.com

Aradaki bağlantıyı kurmak için, araştırmacılar binlerce obez hastasının genetik dizilimini analiz ettiler. Sonuçlar gösterdi ki. hastaların yüzde ikisi obez olmayan insanların iki katı oranında KSR2 geninde mutasyona uğramış. Bir başka buldukları şey ise. genleri mutasyona uğramış hastalar çocukken daha iştahlı olurken daha yavaş bir metabolizmaya sahip. Şanslıyız ki. uzmanlara göre DNA kilo alma verme konusunda çok büyük rol oynasa da tüm hikaye bu değil. Hatta, stres, egzersiz, uyku kalitesi gibi çevresel ve yaşamla ilgili faktörler de kilo alma verme konusunda çok büyük rol oynuyor. Bu yüzden hemen spor salonuna gitmek yerine kendinizi pizzaya vermeyin. Aktiflik seviyesi, egzersiz, doğru diyet ve uygun kalori alımı gen çeşitliliğimizle etkileşime geçer ve ağırlığımızı belirler. Bu ipuçlarını kullanarak DNA’nızın potansiyelini maksimuma çıkarın ve metabolizmanızı tam gaz hızlandırın.

Hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek için

http://www.fixmekan.com

Kısa sürede kilo vermek istiyorsanız size verdiğimiz tavsiyelerimize uymaya çalışın. Bu tavsiyeleri bir gün uyup bir gün uymamazlık etmeyin. İstikrarlı bir şekilde ilerlediğiniz zaman sonucu da açık bir şekilde göreceksiniz.

KAS YAPIN

Ne kadar yağsız kasa sahipseniz, dinlenme metabolizma hızınız da o kadar artar. Kas dokuları vücut yağından daha fazla metabolik olarak aktiftir. Bu yüzden yağsız kas oranınız arttıkça metabolizma hızınız artar. Bu sayede egzersiz yaptıkça ve aynı zamanda dinlendikçe daha fazla yağ yakarsınız. Direnç antrenmanları yağ yakmak için çok faydalıdır. Fakat aynı zamanda egzersiz sonrası oksijen tüketimini arttırır ve egzersiz bittikten sonra bile metabolizmanız devam eder.

SIK VE AZ YİYİN

İnanıp inanmamak size kalmış, daha sık yedikçe metabolizmanız daha da hızlanır. Öğünler arası uzun aralar verirseniz vücudunuz açlık moduna girer ve enerjinizi azalır. Günde üç ana öğün ve iki atıştırmalık yemeye çalışın. Araları üçer saat olsun..

İYİ BESLENİN

Ne kadar sık yediğiniz değil aynı zamanda ne yediğiniz de metabolizma hızlandırma konusunda çok önemlidir. Karbonhidratlarlarla (somon, tatlı patates) proteini birleştirin ve sebzelerinizi az pişirin ya da çiğ yiyin. Çiğnemesi daha çok uğraş gerektiren yiyecekler daha fazla kalori yakmak demektir.

AKTİF KALIN

Günlük rutininize iyi bir egzersiz ekleyemiyorsanız bunun yerine Tabata’yı deneyin. Burpees ve jump lunge gibi yüksek yoğunluklu hareketleri 20 saniye boyunca yapın, 10 saniye dinlenin ve sekiz kere tekrar edin. Spor salonuna gidebilirseniz; ağırlık, düşük tekrarlı ağırlık, kettlebell ve sprint gibi egzersizleri haftada dört kere yapmaya çalışın.

YETERLİ UYKU ALIN

Uyku eksikliği zayıflama stratejilerinize büyük darbeler vurabilir. Uykusuzluk, iştah hormonu leptin ve ghrelini azaltır, böylece stres hormonu kortizolu hızlandırır. Bu da kilolarınız için kötü haberler demektir. Her gece aynı saatte yatağa gitmeye ve her sabah aynı saatte kalkmaya çalışın, yani sekiz saatlik iyi bir uyku almaya çalışın.

YEMEĞE  BAHARAT KATIN

Acı biber. Arnavut biberi, zerdeçal ve tarçın gibi baharatların termojenik özellikleri olduğu için bunları yemeklerinizden eksik etmeyin. Bu baharatlar sizi içten ısıtır ve metabolizmanızı hızlandırır. Çorbalarınızdan, yahnilerinizden ve haşlamalarınızdan baharatı eksik etmeyin.

HORMONLARINIZI DENGELEYİN

Vücuttaki hormon dengesizlikleri, metabolizmanızı düzenleyen tiroit hormonlarını salgılayan böbrek üstü bezleri gibi sistemleri etkileyerek kilo almayı güçleştirir. Tiroitlerinizde sorun olduğunu düşünüyorsanız. En yakın hastanede kontrol edilmenizde fayda var. Selenyum açısından zengin kestane, iyot açısından zengin kelp gibi besinlerden bol bol almak, hormonların gerçekten ne işe yaradığını görmenizi sağlayabilir.

STRESİ MİNİMUMDA TUTUN

Yağdan kurtulmak istiyorsanız önce bir sakinleşin. Stres kilo alımı için önemli bir tetikleyicidir bu yüzden stresi yönetmeye dikkat edin. Stresliyseniz, vücudunuz dövüş ya da uçuş moduna girer. Yağı vücutta depolar. Adaptojenik şifalı bitkiler vücudun stresle başa çıkmasını kolaylaştırır. Jinseng, rhodiola ve ashwaghanda bitkilerini deneyebilirsiniz.

Hızlı kilo verme ile alakalı olarak Zayıflama isimli makaleyi de okuyabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz