Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 21 Mayıs 2024

Hidromotor Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hidromotor Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hidromotor, hidrolik motor olarak da bilinmektedir. Hidromotor, pompadan alabildiği enerjiyi dairesel harekete çevirebilen sistem parçası olarak bilinmektedir. Küçük hacimler ile büyük momentlerin üretilmesini sağlamaktadır. Hidrolik motorlarla yüksek basınçtaki akışkanları kullanarak büyük döndürme momentleri elde edilir.

Hidromotorlar, hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren makineler olarak bilinmektedir. Hidrolik motorun vermiş olduğu enerjiyi zıt yönce kullanmaktadır. Hidrolik vanalarda hidrolik sıvı akışını hidrolik devrenin diğer bölümlerine iletmektedir. Bu sayede sıvının sıkıştırılmaması üzerine çalışmaktadır. Elde edilen harekete ise tork denilmektedir.

Pozitif deplasmanlı hidromotorların mekanik verimleri yüksek olmaktadır. Sabit deplasmanlı hidromotorlar ise sistemden gelen hidrolik miktarını döndürmesi ile orantılı olmaktadır.

Birçok hidromotor türü vardır:

  • Dişli Hidromotor
  • Pistonlu Hidromotor ve son olarak,
  • Kanatlı Hidromotor olarak iç çeşit bulunmaktadır.

Bu motorların özelliklerinden de bahsetmek gerekirse; dişli hidromotorlar, doğal basınç hareketi ile çalışan motorlardır. Hidrolik orbit motor; yüksek momentler üreterek içteki dişlinin hareket etmesi ve dıştaki dişlinin hareket etmemesine denilmektedir. Pistonlu motor ise, motor milinde dönüş hareketi yapma durumunu oluşturan bir motordur. Silindir blok, pistonlar gibi hidromotor araçlarının bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Son olarak kanatlı motor ise, kanat alanının azalıp artmasına göre çalışmaktadır.

Hidromotorlar, hız ayarı belirsiz olarak çalışmaktadır. Motor hareket durumunda iken hız ayarı manuel olarak yapılabilir. Emniyet valfi bulunmaktadır. Emniyet valfi sayesinde aşırı bir yükleme esnasında durdurulabilir. Yağlar sıkışmadığı için hareket düzenli ve düzgün şekilde olmaktadır.

HİDROMOTOR KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Taşıtlarda, trenlerde, elektrik santrallerinde, baraj da dahil olmak üzere birçok alanda hidromotordan yararlanılmaktadır. Aynı zamanda hidrolik araçlarda, ağır sanayi makinelerinde de kullandığı gözlemlenmektedir.

Denizcilik ve gemicilik endüstrisinde de kullanılan bir motor türüdür. Haberleşme uydularında dahi hidromotordan yararlanılmaktadır. Hidromotorun kullanıldığı birçok önemli alan bulunmaktadır.

Gemilerin dümen ve hareket mekanizmalarında kullanılan hidromotor aynı zamanda tarım makinelerinde de kullanılarak birçok alanda kolaylık sağlamaktadır.

Hidromotorlar, bir çok alanda verdiği kolaylık ve çalışma döngüsünün problemsiz olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Hidromotorların kullanım alanlar düşünüldüğün de birçok alanda büyü kolaylık sağladığını söylemek mümkün olmaktadır. Kullanım alanlarının çoğunda büyük iş yükünü azaltmaktadır. Böylelikle zaman açısından ve güç açısından fayda sunabilmektedir. Hidromotor ile tork elde edilmek istenmektedir.

Dönüş hızları konusunda şunu diyebiliriz ki dirençlerinin yüksek olmasından kaynaklı dönüş hızları düşüktür. Aynı zamanda fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bir hidromotoru kesinlikle yüksek sıcaklıkta kullanmamak gerekmektedir. Aynı zamanda hidromotor kirlilik konusunda hassastır. Bu konulara da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz