Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik kadınların en özel ve anlamlı dönemlerinden biridir. Kadınlara verilmiş olan bu güzellik kadınların içinde sorumluluk hissi, duygusallık, sevgi, umut gibi duyguların daha da çoğalmasına neden olmaktadır. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan biri de beslenme şeklidir.

Artık hamile olduğunuzu bildiğiniz andan itibaren yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Eskiden beslenme konusunda dikkatli davranmadıysanız bu saatten sonra bebeğiniz ve kendiniz için daha iyi beslenmeniz gerekecektir. Hamilelik döneminde bebek anne rahminde içi sıvı dolu yani amniyo sıvısı olarak bilinen bir kese içinde hayati fonksiyonlarını sürdürmektedir. Dolayısı ile yediğiniz ve içtiğiniz her besinden bebek te faydalanmaktadır. Ancak bazı besinler bebeğin hayati fonksiyonlarını daha iyi ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için çok önemlidir. Amniyo sıvısı içinde yaşamını sürdüren ve gelişen bebek hamilelik süresinde 3 dönemde gelişimi izlenmektedir bu dönemler 0-3 aylık dönem 3-6 aylık dönem ve 6-9 aylık 3 trimester dönemi olarak belirtilmektedir.

Hamilelikte özellikle süt ve süt ürünleri alımı konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Süt ve süt ürünlerinin alımı çok önemli olup bebeğin kemik gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Taze sebze ve meyveler, ceviz, balık yağı, balık tüketimi ve bol bol muz ve kuruyemiş tüketimi bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Hamilelikte beslenme konusunda belirtilen bu besinleri bol bol tüketmeniz halinde bebeğin beyin ve kemik gelişiminin yanında aynı zamanda organ gelişimi de normal seyrinde devam ediyor olacaktır.

Hamilelik beslenme açısından dikkatli olunması gereken bir dönem olmasından dolayı yediğiniz ve içtiğiniz her besine dikkat edilmeli kesinlikle alkol ve sigara tüketimi ve kullanımı yapışmamalıdır. Bebeğin gelişiminde herhangi bir bozukluk olmaması için ve sağlıklı bir şekilde 3 dönemlik trimester dönemini bitirip 9 aylık döneme ulaşması açısından kontrollü hareket edilmesinde büyük fayda bulunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz