Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanaması

Sağlıklı dişler yemek yerken ya da fırçalarken kanamaz. Sağlıklı dişler pembe renkte olup düzgün olurlar. Diş eti kanaması diş eti iltihabı olarak da bilinir. Bu iltihabın nedeni ise ağız kokusu, diş eti şişmesi, ve kanamadır.

Diş üzerinde kalan bakteri plağını fırçalamanın yetmediği gibi iple de temizlemezseniz diş etinde irritasyon (gingivitis) diye tabir edilen diş eti iltihabı oluşması başlar. Eğer bu belirtiler görüldükten sonra hemen doktora gidip tedavi edilmezse iltihap diş etinin diğer dokularına ulaşarak yayılmaya başlar ve dişlerin çürümesine kadar ilerler.

Bu oluşan iltihabı fırçalayarak ya da iple temizlemek mümkün değildir. Eğer dişler temizlemeye yeni başlanmış ise 1 hafta kadar dişler ve diş etleri hassas olabilir. Ancak bu korkulacak bir şey değildir aksine geçen zaman sürecinde daha iyiye gidecektir. Diş etinin başka faktörleri ise şöyledir.

Vitamin eksikliği, stres, sigara kullanımı, hamilelik, kan hastalıkları, vs. gibi bir çok etken vardır. Eğer sizinde böyle probleminiz var ise hemen doktora görünmeniz önerilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz