Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Fırçalama esnasında diş etleriniz kanıyor ise sürekli ağzınız kokuyorsa kesinlikle bir doktora görünmek gerekir. Bu görünen belirtiler diş etinin kötü bir halde olduğunu gösterir. Bu rahatsızlık dişlerde oluşan bakteri filmi olan plaktan kaynaklanır. Tedavi edilmezse diş etlerinin şişmesine neden olur. Bu şişme de diş altında boşluk yapar. Eğer tedavi yapılmazsa diş altında olan boşluktan dolayı dişler gevşer ve çekilmesine neden olur.

Belirtiler

  • Dişleri fırçalarken kanama
  • Diş eti şişmesi  ve kanama
  • Dişte sızlama ve ya diş etinde hassasiyet
  • Aşırı ağız kokusu

Bu sorun yaşlılarda daha çok görünmektedir. Bundan kurtulmak için dişlere daha çok önem göstermek gerekmektedir. Yaşlılarda bağışıklık sistemi zayıfladığı için diş eti rahatsızlığı gençlere kısmen daha yüksektir. Diş etinin çekilmesi diş kökünün yüzeye çıkmasına neden olur. Ayrıca hormonal değişikliklerde bu faktörler arasında yer alır.

Bayanların hamilelik esnasında diş etleri normalden daha çok hassas ve enfenksiyonlara duyarlı olur. Hamileliğin 2.nci ve 3.ncü ayında başlar ve 8.nci ayda şiddetini arttırarak diş eti rahatsızlığı görülme riski yükselir. Bundan kurtulmak için ise günde en az bir defa dişleri ip ile temizlemek gerekir.

Hamilelik esnasında her şeyin yolunda gittiğini bilseniz bile mutlaka bir doktora giderek kontrol yaptırmanız gerekmektedir. Eğer böyle belirtiler görülüyorsa doktora gitmeden önce ilaç alınmamalı kesinlikle doktor tavsiyesiyle hareket edilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz