Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Dekoratif Aydınlatma Önerileri

Dekoratif Aydınlatma Önerileri

Evimizde kullanacağımız dekoratif aydınlatmaları, sarkıt aydınlatmalar, spot aydınlatmalar, gizli ışıklandırmalar, ayaklı aydınlatmalar ve abajurlar olarak çeşitlendirebiliriz.

 

Sarkıt aydınlatmalar

sarkit-aydinlatmalar

Sarkıt aydınlatmaları daha çok salonlarımızda kullanırız. Sarkıt aydınlatmalardan kastımız avizelerdir aslında. Bunların tamamen camdan yapılmış olanları, ahşaptan yapılmış olanları ya da tamamen taşlı olan çeşitleri vardır. Salonumuzun dekorasyonuna göre bunlardan herhangi birini tercih edebiliriz. Bir ya da iki tane olmak üzere, bir tanesi merkez noktada diğeri yemek alanında olmak üzere ikili bir sarkıt aydınlatma kullanabiliriz.

Bunun yanında destekleyici olarak spotlarla ya da şerit LED aydınlatmalar ile gizli ışıklandırma da yapabiliriz. Tabi bunun için salonumuzun büyüklüğü çok önemlidir. Eğer 40 metrekareyi geçkin bir salonumuz varsa hem sarkıt aydınlatmalara hem de spot aydınlatmalara ihtiyacımız olabilir.

Ayaklı aydınlatmalar

ayakli-aydinlatmalar

Ayaklı aydınlatmaları ise yine salonumuzda, yatak odamızda ve çalışma odamızda kullanabiliriz. Bu aydınlatmaların ışıkları direk olarak değil de duvardan ya da tavandan yansıyarak odamızı aydınlatacağı için loş bir aydınlatma bunun yanında rahatlatıcı bir aydınlatma sağlayacaktır.

Abajurlar

abajurlar

Abajurlar ise genelde dekoratif amaçlı kullanılır. Çok fazla aydınlatma için kullanılmaz. Yani salonunuzda kullanacağınız bir abajuru genelde yakmazsınız. Ama yatak başucunda kullanacağınız abajurları çok yüksek wattda kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz