Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Bazal Metabolizma Hızı (BMH) Hesaplama

Bazal Metabolizma Hızı (BMH) Hesaplama

Bazal metabolizma hızı nedir nasıl hesaplanır sorusunun cevabı şudur. Dinlenme halindeki normal vücut fonksiyonlarınızın yerine getirilmesi için ihtiyacınız olan kalori miktarıdır. Eğer kilo almak veya vermek istiyorsanız bazal metabolizma hızı nasıl hesaplanır bilmeniz gerekir.

Bazal metabolizma hızı hesaplama adımlarından ilki ağırlığınızla ilgilidir. Kilonuzu 10 ile çarpın. Örneğin 80 kilogram ağırlığındaysanız, ilk adımdan 80 kere 10, 800 gelecektir.

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama

Boyunuzun ölçüsü bazal metabolizma hesabının ikinci adımıdır. Santimetre cinsinden ölçtüğünüz boyunuzu 6,25 ile çarpın. Örneğin 180 santimetre boya sahipseniz, 180 kere 6,25 çarpma işleminden 1125 gelecektir.

Bazal metabolizma hesaplamasının üçüncü adımında yaş işin içine katılır. Bunun nedeni yaşı artan insanların daha pasif hayata yönelmeleri bu nedenle daha çok kalori almaya meyilli olmalarıdır. Burada yaşınızı doğru alarak yazmanız hesabın doğru çıkabilmesi için gereklidir. Yaşınızı yıl cinsinden alıp bunu 5 ile çarpın. Örneğin 25 yaşındaysanız, 25 kere 5 işleminin sonucunda 125 gelecektir.

Cinsiyet bazal metabolizma hesabında kullanılan diğer faktördür. Şunu söylemek gerekir ki erkekler aynı yaş, ağırlık ve boyda oldukları kadınlardan daha çok kaloriye ihtiyaç duyarlar. Eğer erkek iseniz sonuca 5 eklemeniz, kadın iseniz sonuçtan 161 çıkarmanız gerekecektir.

Bazal metabolizma hesaplama formülünden yukarıda verdiğimiz örnekteki kişi eğer erkekse bazal metabolizma hızı 80*10+180*6,25-25*5+5=1805. Yani bu standartlardaki bir kişi beyin, kalp, karaciğer, böbrek ve kas faaliyetleri için 1805 kilo kaloriye ihtiyaç duyar.

Genelde gün boyu sabit ve hareketsiz kalmayız. Aktivite hızını da hesabımıza katmalıyız. Son bulunan değer hareket durumuna göre belirli sabitlerle çarpılmalıdır. Çok az veya hiç egzersiz yapmayan kişi 1,2 ile, ortalama bir egzersiz yapan 1,4 ile, yoğun egzersiz programı uygulayan kişi 1,8 ile çarpmalıdır. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz kişi çok az veya hiç egzersiz yapmıyorsa için metabolizması 1805*1,2=2166 kilo kaloridir.

Bazal Metabolizma Hızı Nedir Nasıl Hesaplanır konumuzu tamamlamadan önce örnekte verdiğimiz kişinin kilo alması veya vermesi için günlük ne kadar tüketmesi gerektiğini söyleyelim. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kişinin, kilo alması için günde 2166 kilo kaloriden daha fazla, vermesi için ise 2166 kilo kaloriden daha az tüketmesi gerekir.

Makalenin Kaynağı İçin: http://www.bilgi-deryasi.com/saglik/bazal-metabolizma-hizi-nedir-nasil-hesaplanir.html adresini ziyaret edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz