Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 25 Mayıs 2024

Uyku Probleminden Nasıl Kurtuluruz? Rahat Bir Uyku İçin Gerekenler

Uyku Probleminden Nasıl Kurtuluruz? Rahat Bir Uyku İçin Gerekenler

Uyku Probleminden Nasıl Kurtuluruz?, Rahat Bir Uyku İçin Gerekenler

Güzel bir uyku çekmek hangimiz aruzlarından biri değil ki ? Ama bu durum çağımızda oldukça zorlaşıyor.Günlük yaşamımızda bizi zan altında bırakan stres artık insanların güzel bir uyku çekmesine oldukça karşı.İşte bu neden şimdi sizlere rahat bir uyku uyumanın nasıl gerçekleşebileceğini anlatacağız.

İyi Uykunun İpuçları

Ruhunuzu dinlendirecek müzikler dinlemek,ılık su ile huzur verici bir duş,kitap okumak gibi sizi dinlendirecek ve rahatlatacak şeyler size oldukça fayda sağlayacaktır.Bunlarla bir düzen kurmanız uyku probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır.
Şeker,kafein ve diyetten uzak durun.Kahve alışkanlığınızdan tamamen kaçamasanız da gün içerinde tükettiğiniz kahve miktarını azaltın.Yani en fazla günün son kahvesi öğlen içtiğiniz kahveniz olsun.
Öğle kahvaltınız sizin için büyük öğün kaynağınız olması size oldukça sağlıklı etkiler yaratacaktır.Akşam yemeğinizi 7den sonraya aksatmamaya özen gösterin.
Kendinize bir uyku düzeni belirleyin ve sürekli aynı saatte yatmaya özen gösterin.Unutmamalısınız ki ne kadar erken yatarsanız o kadar erken saatlerde daha dinç kalkarsınız.
Hafta sonları olmak dahilinde kendinize bir saat belirleyin ve sürekli o saatte uyanmaya özen gösterin,hafta sonu tatilinizde daha fazla uyumak istiyorsanız da bu süre en fazla kendinize belirlediğiniz saatten 1 saat fazla olsun.Düzenli uyku sadece uyku probleminizi çözmenize değil aynı zamanda cilt sağlığınız için bile yardımcı olan bir yöntemdir.

Uyku Probleminden Nasıl Kurtuluruz?, Rahat Bir Uyku İçin Gerekenler

Uyku Probleminden Nasıl Kurtuluruz?, Rahat Bir Uyku İçin Gerekenler

İnsanlar özellikle hayatını rahatsız eden konuları gece düşünmeyi tercih ederler.Bu tercihler yüzünden gece yattıkları saatten 2-3 saat sonra uyumaktadırlar.Bize endişe veren veya bizi korkutan olayları gündüzleri düşünmeye özen gösterin çünkü bu olayları gece düşünmek uyku düzeninizi oldukça bozacaktır.
Her gün yapacağınız düzenli sporda uykunuz için çok etkili olacaktır.Yorulmuş bedeniniz kafanızı yastığa koyduğunuz an uyumanızda yarar sağlayacaktır.Bunu uyku için bir zorunluluk olarak görmeyin çünkü biliyoruz ki spor hayatımızın her köşesinde bize artıları olan birşeydir.Her gün en az 15-20 dakikalık yürüyüşler yada hafif tempolu koşular sadece uyku için değil size daha dinç bir beden olarakta geri dönecektir.
Her gün uyumadan önce ılık bir duş almaya özen gösterin bu sizin kaslarınızı yumuşatacaktır ve uyku haline girmenize yardımcı olacaktır.
Eğer sigara kullanıyorsanız bunu akşamları oldukça azaltmaya çalışın çünkü sigarada ki nikotin uyku düzeninizi alt üst eder.Elinizden geldiğinde akşamlar yemek saatinden sonra fazla sigara içememeye özen gösterin.
Yatağınıza girdiğiniz zaman televizyon izleme gibi,kitap okuma gibi,telefonla uğraşma gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin.Uyumadan önce kitap okumak zararlıdır,kitabınızı günlük hayatınızda okumaya özen gösterin.Her uykudan önce kitap okursanız bir süre sonra beyniniz bu egzersize alışır ve sonrasında kitap okumadan uyuyamamaya başlarsınız.
Akşam yemeklerinden sonra alkol kullanmamaya özen gösterin alkolde uyku düzeninizi çok fazla etkileyen etkenlerdendir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz