Bahçelerde Yaz Bakımı Bahçenizi Yaza Hazırlayın

Bahçelerde Yaz Bakımı Bahçenizi Yaza Hazırlayın

Bahçemizde yaz geldiği zaman yapmamız gereken bazı şeyler var. Bahçelerde yaz bakımı başında toprağı havalandırmak geliyor. Gübre vermek önemli, toprağı biraz daha besin açısından zengin hale getirmemiz gerekmekte. Organik gübreleri tercih etmemiz gerekmekte. Aynı zamanda bazı kurumuş dalları ufak tefek budamak gerekebilir. Kurumuş dallar, yabani otlar temizlenebilir. İlaçlanması gereken ağaçlar gerekli ilaçlar yardımı ile dikkatli bir şekilde ilaçlanması gerekmektedir.

Bahçelerde yaz bakımı aynı zamanda yeni bir hava getirmek, yeni bir enerji getirmek isteyebiliriz. Bunun için az su isteyen bitkilere yer verebiliriz, mesela küçük kaktüsler, sukulentler, yer örtücü bitkiler, çeşitli renk yapan çalılar, biberiye türleri, lavantalar bu zamanlarda kullanılabilir. Aynı zamanda çeşitli mevsimliklere bahçemizde yer verebiliriz, mesela kadife çiçekleri, sardunyalar, begonyalar gibi çeşitli renkler katabiliriz bahçemize.

Bahçenizi yaza hazırlarken dikkat etmemiz gereken bazı tasarım unsurları gene olacaktır. Öncelikle belki ihtiyaçlarımız değişmiş olabilir. Yazın belki daha çok akşamları bahçemizi kullanıyor olabiliriz bunun için yeni aydınlatmalara yer verebiliriz. Sarı ışık veya alttan loş ışıkları tercih edebiliriz. Beyaz ışık ve floresan insanı psikolojisini rahatsız eden ve yoran tiplerdir. Bunun dışında bahçemizde sağlamlık önemli, dikimde sağlam olarak bitkilerin dikimi önemli, aynı zamanda yürüme yollarının, patikaların, oturulacak yerlerin hepsinin sağlam ve estetik bu kavramlara uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bahçemizde yazın düşüneceğimiz başka şeylerde renk uyumu, çeşitli kelebekleri çeken bitkiler, çiçekler ekmemiz yaza hazırlık için önemli konulardır.

  • Share post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir