Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Tarçın ne işe yarar ?

Tarçın ne işe yarar ?

Tarçın son zamanlarda özellikle bayanlar tarafından çok değerlenmiş ve her kadının mutfağında yerini almıştır. Radyo, televizyon gibi kuruluşlarda kadın programlarında tarçının faydalarından söz edilmeden geçilmez oldu. Fixmekan.com olarak da bizler sizlere tarçının faydaları hakkında duyduklarımızı ve gördüklerimizi sizler için derledik. Ama öncelikle tarçının özellikleri ve tarihçesi hakkında bilgi vermek isteriz.

Tarçın defnegiller ailesine girip Güney Asya memleketi olarak bilinir. Tarçının elde edildiği ağacın ana vatanı Sri Lanka’dır. Çinliler M.Ö. tarçını çok fazla kullanmaktalarmış. Eskiden tarçın çok değerli ve pahalıymış. Aromatik bir kokusu olan tarçın bir tür ağaçtır. Tarçın baharatı olarak bildiğimiz bu güzel kokulu bitki ağacın dal ve gövdesinin ilk kabukları soyulduktan sonra alttaki kabuğun sıyrılıp kurutulması ile kullanılır hale gelir. Çubuk tarçın ise bu sıyrılmış kabukların rula haline getirilmesi ile oluşmaktadır. Tadı tatlımsıdır. Meyveleri de baharat olarak kullanılabilir. Mutfaktaki yerine göz atarsak en çok sütlü tatlılarda, çaylarda, sıcak şarap, çikolata ve kahvelerde, tas kebabı gibi kuzu etinde kullanılmaktadır.

Tarçın, çocuklarında iştah sorunu yaşayan aileler için birebir. Çünkü tarçın iştah açar. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Damar tıkanıklığını giderir ve kolestrolü düşürür. Karın ağrılarını alır. Bağırsak iltihabını kurutur, kurtların düşmesine yardımcı olur. Vücudunuzdaki kötü kokuları giderir, grip ve öksürüğe iyi gelir. Vücut direncini arttırarak, soğuk algınlığına karşı korur. Cinsel isteksizlik yaşıyorsanız, cinsel gücü arttırıcı özelliğide bulunmaktadır. Kan şekerini dengeleyerek, şeker hastalığını önler. Kansere karşı koruyucudur. Diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelir. Tarçın doğumdan sonra gerçekleşen hamileliklerin daha fazla olması nedeniyle doğal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilir. Tarçın kanı temizlediği için genç kızlarımız sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde limon aracılığı ile kullanabilirler. Emzikli hanımlar sütünün bollaşması için kullanabilirler. Aynı zamanda lifli yapısı dolayısı ile çay ile birlikte zayıflatıcı etkisi vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz