Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Haziran 2024

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısının bir çok nedeni vardır. Mide bulantısı en çok hamile olan bayanlardan görülmektedir. Hamilelerde gün boyunca mide bulantısı ve  kusman görülebilir. Bu mide bulantısının henüz net bir şekilde bilinmediği gibi psikolojik ve hormonal değişimden olduğu bilinmektedir. Bu mide bulantısı hamileliğin 8. Haftası en zor günleridir. Bu zor günler sonra mide bulantısı ve kusmalar azalmaya başlar. Ve 14. Hamilelik haftasında biter.

mide-bulantisinin-sebepleri

Zehirlenme

Mide bulantısının bir sebebi gıda zehirlenmesidir ve genellikle kusarak belirti gösterir. Gıda zehirlenmesi yemek yedikten sonra mide bulantısı ile hemen kendini gösterir. Ama bir çok kişi bunun farkında olmayabilir.

Stres

Mide bulantısının bir diğer önemli nedeni ise aşırı stres olabilir. Aşırı stres eğer midenizin bulantısında rol aldığını düşünüyorsanız nefes egzersizi yaparak mide bulantısı önleyebilir ve bu egzersiz ile kendini rahatlatabilirsiniz.

Yan Etkisi Olan İlaçlar

Herhangi bir hastalık için kullandığınız ilaç size yan etki yapıyor olabilir ve mide bulantısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmadan önce ilaçların içindeki kılavuzu okuyarak size yan etki yapmayacağına emin olunuz.

Farkında Olmadan Araç Tutması

Mide bulantısının başka bir sebebi araç tutmasıdır. Ama araç tutması oldukça az görülür. Araç tutan insanları midesi bulanır. Bunun gibi birçok sebebi olan midesi bulantısı yaşayanlar bundan kurtulmak için mutlaka bir doktora görünmesi tavsiye edilir. Doktor kontrolünde mide bulantısından kurtulmanın sizin için daha uygun olduğu belirtilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz