Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Peyzaj Nedir? Nerelerde Uygulanır?

Peyzaj Nedir? Nerelerde Uygulanır?

Peyzaj Nedir? Nerelerde Uygulanır?

Peyzaj; Fransızca kökenli bir kelime olup ‘paysage’ şeklinde yazılıp; manzara, görünüm anlamına gelir. Peyzajın anlamı çevremizdeki park bahçe gibi alanların estetik bir şekilde düzenlenmesine verilen addır.

 İki çeşit peyzaj vardır:

  • Doğal peyzaj: atmosfer olayları ve flora gibi
  • Kültürel peyzaj: kentsel peyzaj, endüstriyel peyzaj, yol peyzajı, bahçe peyzajı, orman peyzajı, turistik peyzaj gibi.

Peyzaj sadece bitki düzenleme değil bitki devamlılığını korumak için sulama sistemleri, zemin düzenlemesi, aydınlatma yapılmaktadır. Peyzaj gelişi güzel yapılan bir düzenleme değildir. Örneğin bahçenizin peyzajını yapmak isterseniz bahçenin eni, boyu ve krokisi çıkarılmalıdır. Bu çizime göre giriş, gölgelikler, istenmeyen kapatılması gereken kısımlar belirlenir. Peyzaj düzenlemesinde dikkat edilecek tek şey estetik değil, aynı zamanda fonksiyonellik, bitkinin toprak isteği, yapı ve bitki arasındaki uyum gibi faktörler de önemlidir.

Peyzaj yapılırken ilk yapılması gereken şey ise istenmeyen ya da rahatsız edici görüntü, koku ve sesleri ortadan kaldırmaktır. Mesela; gürültülü bir cadde ya da karşınızda mezarlık varsa o kısmı bitkilerle perdelemek gibi. Peyzajda bitki seçerken bahçe sınırına büyük olanlar, binaya yaklaştıkça küçük bitkiler tercih edilmelidir. Peyzaj yapılırken bitkiler, ortam ve renkler arasındaki uyuma dikkat edilmelidir. Renkler ve simetri estetik anlamda insanlarda olumlu bir etki bırakır. Özellikle kafe benzeri bir işletmeniz varsa girişte ilk izlenim ve olumlu duygular önemlidir. Orantılar, boşlukların bir uyum ve denge içinde olması çok önemlidir.

 

Kullandığımız yaşam alanımız gerek işyeri gerekse evimiz, bahçemiz olsun, hatta kahve içmek için gittiğimiz kafe olsun, yaşam alanları ruh halimizi çok etkiler. Bu nedenle ortamın da dizaynı ve yansıttığı hava çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz