Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Temmuz 2024

Kanada Vize İşlemleri Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Kanada Vize İşlemleri Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Kanada ülkesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize için hak sahibidirler. Umuma Mahsus Bordo Pasaport, Hususi Yeşil Pasaport, Hizmet Gri Pasaport, Diplomatik Siyah Pasaport sahipleri Kanada’ya yapacakları uzun ya da kısa seyahatler için Kanada Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar bunun da önemle altını çizmek gerekmektedir. Türkiye sınırı içerisinde, Kanada vizesini değerlendirmek adına Kanada Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını değerlendirir ve Kanada vatandaşlarının evlenme, askerlik, doğum ve vize işlemlerini yürütmektedir.

Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler seyahat amacına göre vize türünü seçmelidirler. Sonrasında ise büyükelçiliğine müracaat etmelidirler. Büyükelçilik vize başvurusunu doğrudan kabul etmemektedir bu nedenle Kanada vize başvuru yapmak isteyen kişiler yetkili olan Vize Merkezleri aracılığı ile vize başvurusunu yapmalıdırlar. Bu önemli bir husustur.

Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler büyükelçiliğin belirlemiş olduğu evrakları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamalıdır. Birbiri ile uyumu olmayan belgeler onucunda vize reddi gelebilmektedir. Vize başvurusu yapacak kişiler Kanada vize başvuru formu dahilinde belgelerini hazırlamalıdırlar. Bu nedenle aslında vize reddinin yaşanmaması adına danışmanlık hizmetinin alınması da iyi bir seçenek olmaktadır.

Kanada Vize Türleri Hakkında Bilgi

Kanada vize türleri, başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir. Seyahat amacına uymayan vize başvuruları kesinlikle reddedilmektedir. Kanada’da ailesi olan kişiler Aile/Arkadaş Ziyareti vizesinden yararlanabilmektedir. Bu da bu konuya örnek olarak gösterilmektedir.

  • Kanada Turistik Vize
  • Kanada Ticari Vize
  • Kanada Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi
  • Kanada Öğrenci Vizesi
  • Kanada Oturum İzni
  • Kanada Vatandaşlık dememiz mümkün olmaktadır.

Kanada Vizesi Geçerlilik Süresi Hakkında Bilgi

Vize türüne göre vize alınabilindiğinden bahsetmiştik. Bu nedenle aslında vize türüne göre de vize geçerlilik süresi değişiklik göstermektedir. Kanada turistik, aile/arkadaş ziyareti ve ticari vize 6 aya kadar Kanada’da konaklama hakkı sunmaktadır. 6 ayı geçecek bir konaklama için ayrıca uzun süreli vize türlerine başvurmak gerekilmektedir Eğitim ya da iş nedeni ile uzun süreli kalması gereken kişilerin oturum veya çalışma izni alması gerekmektedir.

Kanada Vize Değerlendirme Süresi Hakkında Bilgi

Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından vize başvuruları değerlendirilmektedir. Kanada vize başvuruları 10-12 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Fakat yoğunluk ya da konsolosluğun resmi tatilde olması gibi nedenlerin varlığı bu süreyi uzatabilmektedir. Tüm süreçler genel itibari ile ele alındığında Kanada vize değerlendirmesi 35-40 iş gününü kapsamaktadır dememiz doğru olacaktır.

Bunun haricinde ilk defa yurt dışına gidecek olan kişiler büyük daha katı incelemelere tabi tutulabilir. Kanada vizesi için kişiler daha önce Amerika ya da İngiltere vizesi hakkı almış ise, Kanada vizesi alma konusunda avantaj sahibi olabilmektedirler. İngiltere vizesinin daha önceden alınmış olması Kanada’ya giriş için önemli bir etken olarak gösterilebilmektedir.

Ayrıca transit vize durumları için Kanada’da oturum hakkına sahip iseniz Fransa vizesi hakkı almanıza gerek kalmamaktadır. Fransa vizesi için Schengen vize sahipleri ya da Kanada oturum hakkına sahip olan kişiler transit vizeye gerek duymaktadır.

Kanada Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekilenler Hakkında Bilgi

Kesinlikle tüm evraklar usulüne göre hazırlanmalıdır. Şahsen imza ve tarih atılmalıdır ve sonrasında Büyükelçiliğe sunulmalıdır. Ek evrak talebi istenildiği zaman zaman kaybedilmeden evrak teslim yapılması gerekilmektedir.

Kanada vizesinde pasaport geçerlilik tarihinin de büyük önemi vardır. Pasaport geçerlilik tarihi, seyahat bitiş tarihinin 6 ay ilerisinde olmak zorundadır.

Kanada giriş esnasında evraklar kesinlikle yanınızda bulunmalıdır. Bu gerekçe ile de sınır kapısında sorun yaşamanız engellenmektedir.

Kanada Vize Ücreti Hakkında Bilgi

Kanada vize ücreti aslında vize türüne göre farklılık göstermektedir. Büyükelçilik tarafından belirlenmiş olan ücret kurumun banka hesabın yatırılmalıdır ve ayrıca dekont vize başvuru evrakları ile birlikte konsolosluğuna sunulmalıdır.

Önemli bir not düşecek olursak, Kanada vize ücreti vize reddi gibi bir durumda geri iade edilmemektedir. Bunun da önemle altını çizmek gerekilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz