Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Uzmanlar, şeker seviyesinde bulunan bazı dalgalanmalara engel olmak amacı ile düşük glisemik seviyelerine sahip olan karbonhidrat barındıran besinlerin tüketilmelerini önermektedir. Kan Şekerini Düşüren Besinler  ile ilgili besinlerin glisemik indeks – GI seviyesi, kan şekeri seviyesini tam olarak etkilemekte olan bir değerdir. Bunlara ek olarak bazı baharat çeşitleri de sağlıklı yağlar ve bitkiler yemeklere tam olarak lezzet katabilme amacı ile şekeri düşürmek için kullanılabilmektedir. Eğer şeker hastası iseniz hangi besinlerin kan şekeri seviyesini yükselttiğini ve ne zaman karbonhidrat, protein, lif tüketmeniz gerektiğini de biliyor olabilirsiniz. Şeker hastalığını tam anlamıyla kontrol altına alabilmek için uygun olan gıda programlarına bağlı kalmak son derece önem arz etmektedir.

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Kan ekeri seviyelerini doğru ve orantılı tutmak veya da yavaş yükselmelerini sağlamak için önerilmekte olan bazı gıdalar, aynı zamanda kişilerin zayıflamalarına da yardımcı olmaktadır. Bu sayede fazla kiloların neden olmuş olduğu bazı kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon risklerini azaltmaktadır. Aşağıda saymış olduğumuz kan şekerini düşürmekte olan besinlerin tamamı yayınlanmamıştır ve bu listedeki besinler de kişilerin sağlık durumlarına göre değişim gösterebilmektedir.

Keten Tohumu ve Önemi

İlk besinimiz keten tohumu. Yüksek oranlarda besin lifi ve sağlıklı olan yağ asitleri içermekte olan keten tohumu şekeri düşürme amacı ile kullanılabilmektedir. Keten tohumu yine aynı zamanda sağlıklı olan bazı yağ asitleri ve vücudun üretemediği pmhe-3 ve omega-6 gibi yağ asitleri beraberinde sağlığa katkıda bulunmaktadır.
Badem yine en çok tavsiye edilen yiyecekler arasındadır. Sağlıklı yağ ve protein açısından son derece zengin olan badem metabolizmayı güçlendirir ve insülin direncini kontrol altına alır. Bu fonskyino beraberinde şeker hastalığı risklerini azaltabilmek için gün içerisinde 10 ila 15 adet civarı badem tüketilmesi önerilir.

Tarçın Önemli Bitkiler Arasında

Yine tarçın da son derece önem arz eden bitkiler arsındadır. Kötü kolesterol olarak bilinmekte olan düşük yoğunlu kolestrol seviyesini düşürebilmek için son derece etkili bir baharattır tarçın. Aynı oranda da insülin etkisini çeviren kanş ekerinin düzenlenmesine de önemli ölçülerde fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak gün içerisinde yarım çay kaşığı tarçın tüketmekte kan şekeri seviyelerini %20 oranlarında düşürebilmektedir. Yine bunlara ek olarak tatlı patates, limon ve elma sirkesi de kan şekerini dengeleyen besinler arasındadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz