Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 25 Mayıs 2024

Kağıt Katlama Sanatı Nedir?

Kağıt Katlama Sanatı Nedir?

Kağıt Katlama Sanatı Nedir?

Sanat olayına girdiğiniz zaman, aklınıza gelmeyen, bilmediğiniz o kadar çok sanat dalı var ki. Bunlardan bir tanesi kâğıt katlama sanatıdır. Peki, kağıt katlama sanatı nedir? Diye bir soruyla karşılaştığınız da vereceğiniz cevap nedir, desem, origami cevabını birçok kişiden duyarız.

Origami yani kâğıt katlama sanatı, Japonlar’ a özgü bir sanat dalıdır. Japon dilinde ori katlamak ve gami kelimesi de kağıt anlamına gelmektedir. Peki nasıl yapılır? Genel olarak kare şeklinde ki kağıt parçaları, hiç bir şekilde kesmeden ve yapıştırmadan, sadece belli bir şekil ve düzende katlanarak canlı ve cansız objelerden figürler yapılır. Kare dediğin de yanlış anlaşılmasın, genel olarak kare şeklinde kâğıtlar ile yapılsa da, dikdörtgen şeklinde, kâğıtlardan da yapıldığı görülmektedir. Hatta kâğıt paralardan origami yapanlara da rastlarsınız.

Kesme işlemi uygulanarak da kağıt katlama sanatı yapılır. Buna da türe kirigami ismi verilmektedir. Japonca ismi ile origami, yani Türkçe taleffuz ile kâğıt katlama sanatı, bir hobi olarak görülse de, faydalı kullanım alanları da vardır. Mesela Miura katlaması olarak isimlendirilen katlama tarzı, turistik yerlerde broşür ve harita gibi tanıtım araçlarında kullanılmaktadır. Origami sanatını kullanarak oyuncak da yapılmaktadır. Mesela şapka oldukça revaçta kullanılır. Oyuncak uçurtma, oyuncak silah, bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Özet olarak, hem hobi olarak yapılabilen bir sanat ve pratik kullanımda işe yarar bir sanat dalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz