Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 25 Mayıs 2024

Kadınlarda Obezite

Kadınlarda Obezite

Obezite gelişmiş ülkelerde erkeklerde daha fazla görülmektedir. Gelişmemiş toplumlarda ise kadınların kâbusu haline gelmiştir. Obezite vücuda alınan kalorinin yakılan kaloriden daha çok olması ile oluşan bir metabolik sorundur. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir hastalık haline gelmiştir. Türk kadınlarında obezite görülme oranı % 30 iken erkeklerde % 10 civarındadır. Kadın ve erkeğin arasındaki farklılıklar doğum sayıları, şeker hastalıkları, maddi durumlar ve eğitim durumlarından kaynaklanmaktadır. Genellikle ev hanımlarının çalışan kadınlara oranla obezite riskine yakalanma olasılığı daha fazladır.

kadinlarda-obezite-fixmekan-1

Ev hanımları neden daha fazla kilo alır ?

  • Mutfakta çok uzun zaman geçirdikleri için
  • Günlük aktivitelerin aynı olduğu için
  • Fiziksel aktivitelere sık katılmadıkları için
  • Teknolojinin sağlamış olduğu imkânlardan ev işlerinde çok yararlanıldığı için

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Fazla kilo aşırı yemek yemek ve yeterince hareket yapılmadığı için ortaya çıkan bir sorundur. Fazla tüketilen yemek ve yapılmayan hareketlerden dolayı vücut yağ depolamaya başlar. Aynı zamanda hormon bozukluğundan dolayı kullanılan bazı ilaçlarda aşırı kiloya neden olabilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre fazla kilolu insanların daha çabuk yaşlandığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, diyabet hastalığı, damar hastalıkları, tansiyon, akciğer, kalp hastalıkları, romatizma hastalıkları ve karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır.

Obezite nasıl tedavi edilir ?

Obeziteden korunmak için beslenme koşullarına dikkat etmek oldukça önemlidir. İnsan gereğinden fazla besin tüketmemelidir. Aynı zamanda spor ve egzersiz hareketlerin yapılması da oldukça önemlidir. Sporun yapılması ile metabolizma daha düzenli çalışır. Obezite sorunundan kurtulmak için dengesiz ve yetersiz beslenmeye yol açacak unsurlardan kaçınmak gerekir. Beslenmenin düzgün olması için tam kararında beslenilmesi gerekir. Ancak aşırı kilo sorunu hormon hastalıklarından dolayı kullanılan ilaçlardan oluşmuş ise doktor gözetimi altında ve doktorun tavsiyelerine uyarak tedavi edilmesi gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz