Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 23 Temmuz 2024

İç Mimarlık Nedir?

İç Mimarlık Nedir?

İç mimar mekan gereksinimlerini belirle renk ve aydınlatma gibi dekoratif ögeleri seçer ve iç mekanı olabildiğince işlevsel güvenli ve güzel hale getirmek için en İnce detaya kadar bizzat ilgilenir. Binaların iç mekan tasarımlarına işlevsel ve estetik düzenlemesini yapan kişilere iç mimar denilmektedir. İç mimar olabilmek için öncelikle bu konuda eğitim almış olmak gerekmekte ve özel devlet üniversitelerinde 4 yıl süren bu eğitimi tamamlamış olmalıdır. İç mimarlık bölümünden mezun olan kişiler iç mimar olarak hayatlarını idame ettirebilirler. İç tasarım mekanı kullanan insanlar için daha sağlıklı ve estetik olacak şekilde hoş bir ortam elde etmeyi hedefler. Bu hedef o yönelik tüm organizasyonu yöneten kişiye de iç mimar denilmektedir. Garaqalem sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İç Mimarlık Firması Nedir? Ne İşe Yarar?

İç mimarlık ofisi sadece bir ya da iki iç mimari bir araya gelerek kendileri için açmış oldukları çalışma alanları olarak kabul edilmiş olmaktadır. Ancak iç mimarlık firmalası çok fazla sayıda iç mimarı vardır. Bu iç mimarlar kafeler, ofisler, Showroomlar, mağazalar, evler ve aklınıza gelebilecek her türlü yaşam alanını tasarımını gerçekleştirir ve bunu firma adına yaparlar. İç mimarlık firması firma bünyesinde hizmet sunan bir mekan için gerekli olan araştırmaları yapan iç mimarlar tarafından geliştirilmektedir. İç mimarlık genellikle mimarlarla karıştırılan bir meslek olarak karşımıza çıksa da her ikisinde de aynı meslek disiplin eğitimi olduğunda her iki mimar ve iç mimar dahil olmak üzere meslek grupları iki alana da hakimdirler.

Kimler İç Mimarlar İle Çalışır?

Evini iş yerine çalışma alanını ofisini yazdığını villasını ve yalısını hatta teknesini dahi dizayn ettirmek isteyen kişiler iç mimarlar ile çalışabilirler. Bir iç mimar ile çalışmanın bir sınırlaması yoktur talep eden ve imkanı el veren herkes iç mimarlar ile çalışabilirler.

İç mimarlıkta özel proje çizilmesini gerek yoktur ancak tadilat projelerinde imza yetkisi taşırlar bu projelerde imza yetkisi zorunluluğu aranmamakta çeşitli ihale ve bazı tadilat projelerinde imza yetkisi gerekmektedir. İç mimarların proje yetkisi bu kadardır. Garaqalem sitesi ayrıcalığı ile mimar ve iç mimar firması hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz