Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 21 Mayıs 2024

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Sık görülmekte olan cilt kanserlerinin güneş ışınları ile önemli ilişkilerinin olduğu senelerdir bilinen bir gerçektir. Özellikle çocukluk zamanında ve gençlik çağlarında kabarcıklar oluşturacak kadar aşırı derece de yanığa maruz kalmak cilt kanseri oluşumunu hızlandırıyor.

Güneş ışınlarından korunmanız için mutlaka bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle de belirtmek gerekirse sabahları 10 ile tam öğleden sonra 4 arası güneş ışınlarından kaçmalısınız. Gölgelik bölgeler de yansımalar sebebi ile yine güneş ışınlarına maruz kalacağınızı da asla unutmamalısınız. Bronzlaşma amacı ile asla güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız. En az 155 faktörlü güneş koruyucularına yönelmelisiniz.

Güneşe çıkmadan önce yine 30 dakika önce güneş koruyucu losyon veya güneş koruyucu krem sürmelisiniz. Güneşe çıkılacağı takdir de güneş gözlüğü, şapka ve kol ile bacaklarınızı örtecek giysileri tercih etmeniz önem arz etmektedir. Altı aydan küçük olan bebekleri de asla güneş ışınlarına maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Solaryum Aslında Çok Tehlikeli

Yine solaryum da maruz kalınmakta olan ışınlar da cilt kanserine önemli oranlarda neden olabileceği gibi solaryumda bronzlaşmaktan da kesinlikle kaçınmalısınız.

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

30 Faktörlü Güneşten Korunma

Güneş koruma ürününüzü yine deniz kenarlarında tatil yapıyorsanız 30 faktörlü veya suya dirençli güneş koruma ürününü tercih etmelisiniz. Yine güneş koruma ürününüzü sahile inmeden önce 30 dakika kadar önce sürmelisiniz. Suya dayanıklı olan ürünler de 50 ila 70 dakika kadar etkili olabilmektedir ve bu nedenle güneş koruma faktörlü ürünleri de belli aralıklar çerçevesinde tekrardan sürmeniz önem arz etmektedir. Yüzmediğiniz vakitlerde de iki saatte bir veya yüzdükten sonra da hemen uygulamalısınız. Mümkün olduğu kadar da gölge içerisinde vakit geçirmelisiniz. Güneş gözlüğü, şapka ve vücudunuzu örtebilen giysileri de asla yanınızdan eskit etmemeniz gerekmektedir. Denize girmek için de sahilin yine en kalabalık olduğu saatleri tercih etmek yerine sabah vakitlerinde 10 dakika kadar önce ve yine öğlen 4’ten sonraları tercih etmelisiniz.

Eğer güneşte kaldığınız süre zarfında cildiniz de kızarmalar, yanmalar meydana gelirse vakit kaybetmeden güneş olan bölgelerden daha farklı yerlere uzaklaşmanız oldukça önem arz etmektedir.Yine cildinizi sık bir şekilde nemlendirmeniz de güneşe karşı etkiliş faktörlerdendir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz