Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Temmuz 2024

Balık Kolajeni Nedir?

Balık Kolajeni Nedir?

Kolajen; vücudun farklı yerlerinde bulunan bir protein türüdür. Dokuları bir arada tutmasıyla bilinir. Sihirli dokunuşunun olduğu iddia edilir. Birçok sağlık sorununu ortadan kaldırabilir. Belirli bir yaşa kadar vücut tarafından üretildiği için herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak, vücut; bir süre sonra eskiye kıyasla daha az kolajen üretir. Bu yüzden, insanlar; başta cilt olmak üzere farklı bölgelerde farklı sorunlar ile karşılaşırlar. Uzmanlar; kolajen takviyesi almanın en doğru seçenek olduğunu söylerler.

İnsanların önünde balık ve sığır kolajeni olmak üzere iki farklı seçenek vardır. Bu noktada, bilhassa balık kolajeni nedir ve faydaları nelerdir sorusuna cevap aranır.

Balık Kolajeni Nasıl Elde Edilir?

Balık kolajeni; kolajen takviyesi arayışında olanlar için en iyi seçenek olarak gösterilir. Balıkların deri ve pul gibi kolajen bakımından zengin dokularından elde edilmesi söz konusudur. Balık kolajeni; çok sayıda avantaja sahiptir. Her şeyden önce, molekül ağırlığı son derece düşüktür. Bu sayede, vücut tarafından oldukça hızlı bir şekilde emilerek kana karışır. Bunun yanı sıra, bünyesindeki Tip1 kolajen oranı daha fazladır. Cilt sorunları dolayısıyla kolajen takviyesi kullanmak isteyenlere hitap eder. Balık kolajeni; cildin pürüzsüz görünümünü ve yumuşak dokusunu korumak isteyenler tarafından tercih edilir.

Piyasada çok sayıda balık kolajeni takviyesi markası vardır. Fakat, söz konusu ürünler arasından seçim yaparken birtakım hususlara dikkat edilmelidir. Her şeyden önce, balık kolajeninin insan sağlığına olumsuz etkisi bulunmayan balıklardan elde edilmesi şarttır. Bunun yanı sıra, cilt tarafından hızlı bir şekilde emilip emilmediği de araştırılmalıdır.

Balık Kolajeni Hangi Avantajlara Sahiptir?

İnsanlar; bilhassa genç yaşlarda oldukça parlak bir cilde sahip olurlar. Söz konusu cilt görünümünü kazandıran etmenlerin başında ise o yıllarda vücuttaki kolajen üretiminin fazla olması gelir. Fakat, yaşlanmaya bağlı olarak kolajen üretiminin azalması; etkilerini cilt üzerinde de gösterir. Bu yüzden, cilt bakım ürünlerini kullanmak gerekli hale gelir. Kolajen; cilt bakım sektörünün vazgeçilmezleri arasında bulunur. Her kolajen türü; bilhassa cilt için olumlu etkiye sahip değildir. Balık kolajeni; yaşlanma karşıtı etkisiyle dikkat çeker. Avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Her şeyden önce, cilt tarafından çok daha kısa sürede sorunsuz bir şekilde emilmesi söz konusudur. Düşük molekül ağırlığına sahip olması sayesinde diğer kolajen takviyelerine kıyasla cilt tarafından 1.5 kat daha hızlı olacak şekilde emilir. Bu durum; kolajenin en kısa sürede kana karışmasını sağlar. Hatta, etkisini en kısa sürede cildin alt katmanlarına kadar ulaştırır.
  • Balık kolajeni; yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir. Uzmanlara göre her gün 10 bin mg balık kolajeni takviyesi kullanıldığı takdirde cilt yenilenmesi mümkün hale gelir. Bir başka deyişle, cildi yaşlanma etkilerine karşı korur.
  • Balık kolajeni; aynı zamanda daha fazla aminoasit içerir. Hücre yenilenmesine katkıda bulunması ciddi bir avantajdır.

Kaynakça:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz