Fixmekan.com adresinde iyi vakitler dileriz. 15 Temmuz 2024

Azerbaycan Bakü Üniversitesi Denklik Durumu

Azerbaycan Bakü Üniversitesi Denklik Durumu

1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim seviyesinin düştüğünü gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycan’da okumayı isteyenlerin sayısını yeniden arttırabilmek için Bakü Devlet Üniversitesi’ni tekrardan açmıştır. Eğitime sadece 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, şuanda 17 fakülte ile büyük bir eğitim kurumu olmuştur. Bakü Devlet Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.


Bakü Devlet Üniversitesi, Avrupa standartlarında kaliteli eğitim ile öğrenci yetiştirmeyi sürdürmektedir. Bakü Devlet Üniversitesi’nde olan bölümlerde sınav şartı bulunmadan yüksek öğreniminizi tamamlayabilme imkanı bulunur. Eğitim dili onlara Rusça ve Azerbaycan Türkçesi kullanılan bu üniversitede ayrıca direk Azerbaycan Bakü Üniversitesi denklik sağlamasına yönelik ülkemizdeki öğrenciler için bir avantaj sağlar.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesinde yüksek öğrenim imkanı olmasının dışında ayrıca yüksek lisans, doktora programları da vardır.


Bakü Devlet Üniversitesi, Avrupa standartlarında kaliteli eğitimi çok ekonomik şartlarda alma olanağı sağlamaktadır. ÖSYM kılavuzunda da bulunan üniversite aynı zamanda sınavsız bir şekilde de öğrenci kabul etmektedir.

Bakü Devlet Üniversitesi


Azerbaycan’ın köklü Üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi, 1919 yılında kurulmuştur. Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 18 fakültesi bulunan fakülteler bünyesinde 80’den fazla lisans ve yüksek lisans alanlarında eğitimlerini sürdürmektedir. Bakü Devlet Üniversitesi ÖSYM’nin tercih kılavuzunda bulunur ve bu üniversitede okuyanlar, mezun olduklarında diplomalarında Azerbaycan Bakü Üniversitesi denklik problemi yaşamazlar.


Bakü Devlet Üniversitesi YÖK tarafından denetlenir. ÖSYM sınavında üniversitelere giriş için yeterlilik puanı alan ve bu puanla yerleşenler %30 burs almaktadırlar. ÖSYM ile yerleşmiş veya ÖSYM ile yerleşmeden lise diplomasıyla kaydını yaptıranların aralarındaki fark budur.
-Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk bölümü haricinde tüm bölümlerin müfredatı ülkemiz ile birebir aynıdır.
-Hukuk bölümü müfredatı ülkemiz ile %70 olarak benzerlik göstermektedir. Mezun olunduğunda YÖK denklik başvurusunda 6-7 fark dersi ortaya çıkmaktadır.

Azerbaycan’da Yurtdışı Eğitim Şartları


Bakü Devlet Üniversitesi kayıt şartları tıp okumayı isteyenler için tıbbi hazırlık programı bulunur. Bu sebeple hazırlık eğitimleri zorunludur. Azerbaycan’da tıp eğitimi öğrenim ücretleri değişiklik göstermiş olsa da eğitim dilleri İngilizce, Rusça ve Azerice’dir. Aynı prosedür Azerbaycan’daki diş hekimliği bölümünde de geçerli olmaktadır. Ayrıca eczacılık fakültesi için hazırlık eğitimi vardır. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği fakülteleri en popüler olanlarıdır. Öğrenciler bu programlara oldukça yoğun bir ilgi göstermektedir. Çünkü bu fakültelerin kalitesi çok yüksek ve mezuniyetten sonra eş değer çalışma olanakları oldukça açıktır.  Eurostar Yurtdışı Eğitim sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Firma Bilgileri: Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim-Beyoğlu /İstanbul

Tel: 0 (212) 244 66 00

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz