2016 Modern Dekorasyon Modelleri

2016 Modern Dekorasyon Modelleri

Ev dekorasyonlarında klasik ve modern tarzı birleştirerek yeni bir still oluşturmak ve farklı bir şıklık kazandırmak sihirli bir dokunuş gibidir. İki ayrı tarzdaki çizgileri doğru yerde birleştirip doğru kullanabilirsek dekorasyona bir stil katmış oluruz. Aksi takdirde sonuç bir fiyasko olabilir. İki ayrı tarzı birleştirerek elde edeceğimiz demi klasik şıklık antika eşyalar ile modern eşyaların harmanlanmasıyla yakalanabilir. Mesela modern bir köşe takımına vintage bir sandık sehpa olarak kullanılabilirken, opalin bir aplikle tamamlanabilir. Sadece eşya olarak düşünülmemeli bu harmanlama. Dekoratif objelerde demi klasik çizgileri yakalamaya yardımcı olabilir. Şamdanlar, testiler, İbrikler vb.

 

Bu harmanlamayı yaparken kendi hayal gücümüzü ve kişilik özelliklerimizi de işin içine katarak ortaya muhteşem tablolar çıkartabiliriz. Mesela antika büyükçe bir ibrik ya da vazonun üstüne yuvarlak bir cam kestirerek fiskos masası ya da sehpa olarak kullanabiliriz. Ya da eski, klasik bir çay tipi bir berjeri, rengârenk bir kumaşla kaplatarak modern bir çizgi yakalayabiliriz. Bir başka örnek isterseniz yine modern bir yemek odası takımının bulunduğu duvara, antika bir ayna asmak kesinlikle still yaratmak demektir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken mesele özellikle antikayı kullanmış olmak için kullanmamak, doru yerde kullanmaktır.

 

Dekorasyon harmanlarken çizgi ve kesimlerin dışında renkler ve desenlerde önemlidir. Hepsini ayrı bir grup olarak tek başına değil karıştırarak kullanmak çok daha akılcı bir yöntemdir Mesela rengârenk bir kanepeye, içindeki renkleri barındıran tek renkli yastıklar kullanıla bilinir. Tüm bu ögelerin dengesi çok mühimdir. Dekorasyonda klasik ve modern tarz nasıl birleştirilir? Sorusuna tek cevap; modern ve klasik eşyaları bir araya getirmek söz konusu olduğunda odada ferahlık, uyum ve derinlik oluşturmak ve bu üçlünün kesinlikle aralarında denge oluşturmak olmalıdır.

  • Share post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir